Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

KOŚCIÓŁ

Pieszo, rowerem, autokarem, duchowo… Jak i dokąd pielgrzymujemy?

czwartek, 04 sierpnia 2022 13:47 / Autor: Wojciech Dudkowski
Pieszo, rowerem, autokarem, duchowo… Jak i dokąd pielgrzymujemy?
Pieszo, rowerem, autokarem, duchowo… Jak i dokąd pielgrzymujemy?
Wojciech Dudkowski
Wojciech Dudkowski

Sierpień to tradycyjny czas pielgrzymek. Na Jasną Górę, ale także do innych sanktuariów udają się tłumy wiernych, którzy zanoszą do Boga swoje intencje. Najpopularniejsze w Polsce są pielgrzymki piesze, wiele osób decyduje się jednak także na podróżowanie na rowerze, osoby mniej sprawne wybierają pielgrzymki autokarowe, można także duchowo towarzyszyć pątnikom.

Słowo „pielgrzym” pochodzi od łacińskiego peregrinus. Już od IX wieku tym określeniem zaczęto nazywać osobę podróżującą w celach religijnych. Pielgrzymka jest symbolem ludzkiego życia i drogi, jaką każdy z nas przechodzi do zbawienia. Jest nazywana także rekolekcjami w drodze.

– Każdy, idąc w pielgrzymce, niesie ze sobą jakąś intencję. Czasem niektórzy nie rozumieją ludz potrafiących przejść kilkaset kilometrów. Żadne słowa nie są w stanie zastąpić tego, co dzieje się na pielgrzymim szlaku. Można doświadczyć relacji z Panem Bogiem, ale i z drugim człowiekiem. Zmagamy się też z własnymi słabościami, odkrywając swoje piękno duchowe. Warto, aby każdy chociaż raz wybrał się na ten szlak – mówi ksiądz Damian Liwocha, wikariusz parafii Trójcy  Świętej w Jędrzejowie, który w tym roku po raz jedenasty wyrusza na Kielecką Pieszą Pielgrzymkę na Jasną Górę.

Ci, którzy nie czują się na siłach wyruszyć o własnych nogach, mogą towarzyszyć pielgrzymom w sposób duchowy.

– To wsparcie modlitewne tych, którzy pielgrzymują – przyjmowanie komunii w ich intencji, uczestniczenie we mszach świętych w sposób  online. Każdego dnia o 21 pielgrzymi gromadzą się na apelu, o tej godzinie możemy  także odmawiać tę modlitwę. Zachęcamy też do dołączania się do mszy czy innych punktów pielgrzymki, jeśli grupa jest niedaleko naszego miejsca zamieszkania – mówi ksiądz Michał Bieroński, który jest w tym roku jest przewodnikiem grupy żółto-białej (duchowej).

Aby zapisać się do tej grupy należy wypełnić formularz, który dostępny jest w wersji papierowej w parafiach lub elektronicznie na stronie pielgrzymka.kielce.pl. Tam dostępne są też konferencje i rozważania. W Radiu eM Kielce będziemy transmitować także Mszę świętą na rozpoczęcie pielgrzymki (5 sierpnia o godzinie 18) oraz z kieleckiej katedry (8 sierpnia o 15:30). Codziennie o 19:45 zapraszamy także na Magazyn Pielgrzyma, czyli podsumowanie każdego dnia wędrówki do Maryi.

Jeżeli mamy mniej czasu, bądź nie lubimy zatłoczonych miejsc, możemy wybrać się także do innych sanktuariów.

– W Polsce jest wiele pięknych sanktuariów, których często nie znamy. W okolicach Częstochowy  są to Gidle, Leśniów. W naszej najbliższej okolicy  mamy sanktuarium błogosławionego Wincentego Kadłubka w Jędrzejowie. Ostatnio popularny jest także Gietrzwałd. To jedno z dwunastu miejsc na świecie, gdzie objawiła się Matka Boża i zostało to potwierdzone przez Kościół. Niektórzy  mówią, że to Fatima czy Lourdes dla Polaków – zaznacza ksiądz Damian Liwocha. W samej diecezji kieleckiej jest 31 sanktuariów.

Najbardziej popularne w naszym kraju są pielgrzymki piesze. Jednak do miejsc świętych można udawać się także w inne sposoby – 17 sierpnia z Kielc startuje X Kielecka Pielgrzymka Rowerowa, wiele parafii i wspólnot organizuje także wyjazdy autokarowe. W Polsce organizowane są także nietypowe pielgrzymki, takie jak pięciodniowy przejazd z Warszawy do Częstochowy  na rolkach czy jedenastodniowa pielgrzymka konna z Zaręb Kościelnych na Jasną Górę.

– Warto włączać się we wszystkie inicjatywy pielgrzymkowe, one mają przede wszystkim umacniać naszego ducha, przypominać, że są te szczególne miejsca, w których jeszcze mocniej możemy doświadczyć Bożego działania  - podkreśla ks. Michał Bieroński.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO