Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

KOŚCIÓŁ

Przed nami III Kongres Eucharystyczny

środa, 25 maja 2022 12:41 / Autor: Michał Łosiak
Przed nami III Kongres Eucharystyczny
Przed nami III Kongres Eucharystyczny
Michał Łosiak
Michał Łosiak

Już 9 czerwca rozpocznie się III Kongres Eucharystyczny Diecezji Kieleckiej. Odbędzie się pod hasłem „Mocą Chrystusa Eucharystycznego jesteś świadkiem wiary”. To wydarzenie ma przypomnieć o tym, jak wielkim darem jest Eucharystia.

Głównym świętem Kongresu będzie Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa, która w tym roku przypada 16 czerwca, oraz jej oktawa. W jego ramach y zaplanowano także Msze Święte, odprawiane codziennie przez proboszczów poszczególnych parafii w Kielcach. Specjalnie na potrzeby Kongresu powstała również wyjątkowa modlitwa oraz dwie pieśni kongresowe.

Eucharystia – największy dar

„Niech Jezus obecny w Najświętszym Sakramencie idzie w procesjach przez nasze wioski i miasta, niech ożywia wiarę zdrowych, umacnia chorych i cierpiących, daje nadzieję wątpiącym i niech będzie przez nas coraz bardziej kochany w małżeństwach i rodzinach, szkołach i urzędach, plebaniach i domach zakonnych oraz w każdym ludzkim sercu, które bije w Kościele kieleckim”, zachęca w swoim Słowie skierowanym do wiernych biskup kielecki Jan Piotrowski. Sam kongres rozpocznie się 9 czerwca, w Święto Jezusa Chrystusa Najwyższego i Wiecznego Kapłana, i będzie to zarazem Dzień Kapłański.

– To wydarzenie wiary podkreśla jak ważna jest dla wierzących Eucharystia. Ludzkimi słowami nie możemy jej do końca opisać. Święty Jan Paweł II pisał, że jest to dar największy, w którym Chrystus daje samego siebie w sposób prosty jak chleb i wino. W Eucharystii objawia nam On swoją miłość. Chrześcijanin to człowiek mocny tym, co otrzymuje z góry, od Pana Boga. Dzięki hasłu kongresu uświadamiamy sobie, że Eucharystia jest mocą naszego życia po to, abyśmy mogli dojść do życia wiecznego – tłumaczy ksiądz Tomasz Rusiecki, ojciec duchowny księży diecezji kieleckiej.

Centralnym punktem obchodów będzie Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa, czyli Boże Ciało. Sam kongres potrwa do 25 czerwca.

– To czas dany nam po to, aby wpisał się w naszą codzienność poprzez adorację czy uczestnictwo w procesjach. Dobrze byłoby, aby rodziny i grupy gromadziły się w parafiach na wspólnej modlitwie i bliskości z Najświętszym Sakramentem. Przychodźmy do naszych kościołów, aby odpowiednio przeżywać kongres, w sposób świadomy i owocny. Warto także zapoznać się z literaturą dotyczącą Eucharystii – mówi ksiądz Tomasz Rusiecki.

Módlmy się

Ciekawą i cenną inicjatywą, która odbędzie się w ramach III Kongresu Eucharystycznego będzie swego rodzaju kongresowa, eucharystyczna sztafeta. Każdego dnia proboszczowie poszczególnych kieleckich parafii odprawiać będą Msze Świętą o godzinie 6.30 w bazylice katedralnej. Modlitwę transmitować będzie na żywo Radio eM Kielce.

Specjalnie na kongres został napisany i skomponowany uroczysty hymn pod tytułem: „Eucharystia daje życie”. Autorem jego słów jest ksiądz Jan Kaczmarek, a muzykę skomponował Paweł Łukowiec. Powstała także pieśń „Cóż nam mogłeś dać większego”, do której słowa napisał ksiądz Tomasz Rusiecki, a autorem muzyki jest ksiądz Michał Olejarczyk. Możemy również odmawiać Modlitwę III Kongresu Eucharystycznego Diecezji Kieleckiej, do czego szczególnie zachęcamy.

***

Dotychczas w diecezji kieleckiej odbyły się dwa kongresy eucharystyczne. Pierwszy miał miejsce w okresie międzywojennym, został zorganizowany w dniach 23-26 sierpnia 1934 roku w Jędrzejowie. Z kolei drugi, odbył się między 1 maja a 11 czerwca 1988 roku w całej diecezji kieleckiej.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO