Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

KOŚCIÓŁ

Rajd rowerowy, konkursy i prelekcje. Pamięć o Westerplatczykach nie zginie

środa, 23 czerwca 2021 22:29 / Autor: Beata Kwieczko
Rajd rowerowy, konkursy i prelekcje. Pamięć o Westerplatczykach nie zginie
Rajd rowerowy, konkursy i prelekcje. Pamięć o Westerplatczykach nie zginie
Beata Kwieczko
Beata Kwieczko

Spotkanie na Westerplatte, gra miejska, konkurs oraz prelekcje o Westerplatczykach. Takie działania mają upamiętnić żołnierzy z Kielecczyzny, którzy w 1939 roku bronili składnicy wojskowej przed agresją Niemiec. Pierwszą inicjatywą będzie rajd rowerowy, który odbędzie się na przełomie sierpnia i września tego roku.

W skład komitetu społecznego, który chce przywrócić pamięć o poległych żołnierzach pochodzących z Kielecczyzny, walczących na Westerplatte są przedstawiciele różnych środowisk. Inicjatorem upamiętnienia bohaterów wojennych jest ksiądz biskup Marian Florczyk. Pierwszym działaniem będzie Rajd Rowerowy im. Westerplatczyków.

– Mnie osobiście ta sprawa bardzo leżała na sercu, bo chodzi o tych, którzy poświęcali życie. Znajomość nazwisk tych, którzy polegli jest bardzo potrzebna. Westerplatte to symbol rozpoczęcia II wojny światowej, oporu i odwagi polskich żołnierzy. Ci, którzy tam walczyli mieli siłę, którą czerpali z chrześcijaństwa – zaznaczył ks. biskup.

Przedsięwzięcie poparł także Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego. – Dziękuję wszystkim za tę inicjatywę. Chcemy, żeby to wydarzenie wpisało się na stałe do tych, które są organizowane w mieście i regionie. Dzięki niemu młodzi ludzie będą mogli uczyć się szacunku i miłości do tych, którzy walczyli, żebyśmy mogli żyć w wolnej Polsce – podkreśla Renata Janik, wicemarszałek województwa świętokrzyskiego.

Jak informuje Rafał Nowak, wicewojewoda świętokrzyski, impulsem do organizacji wydarzeń upamiętniających kieleckich żołnierzy walczących o Westerplatte był rozkaz, jaki otrzymali w 1939 roku.

– Dywizji Piechoty w Polsce nie brakowało, ale to właśnie dowództwo generalne zdecydowało, że tej składnicy będą bronili nasi żołnierze. Znaczna część z nich pochodziła z IV Pułku Legionów. Mieli to być żołnierze doborowi, z uwagi na to, co ich prawdopodobnie czekało mieli być kawalerami oddanymi ojczyźnie. Dowództwo zdawało sobie sprawę z tego, że tu, na Kielecczyźnie ten patriotyzm był przekazywany z pokolenia na pokolenie i uznało, że wśród nich nie będzie zdrajców – tłumaczył wicewojewoda.

Głównym organizatorem rajdu jest Świętokrzyska Wojewódzka Komenda Ochotniczych Hufców Pracy w Kielcach. Rozpocznie się on 31 sierpnia o godzinie 10, a uczestnicy dotrą na Westerplatte 4 września. Pokonają w sumie około 550 kilometrów. Następnego dnia wezmą udział we Mszy Świętej.

– To podjęcie ogromnego wysiłku fizycznego, żeby przywrócić pamięć i unaocznić jak bardzo poświęcali się ci ludzie podczas II wojny światowej. Będziemy chcieli odwiedzić też groby wszystkich Westerplatczyków, żeby zapalić na nich świeczki i zmówić modlitwę. Mamy nadzieję, że to stanie się coroczną tradycją – mówi Magdalena Fogiel - Litwinek, komendant wojewódzki OHP

Trasa rajdu poprowadzi przez Przysuchę, Łowicz, Brześć Kujawski i Grudziądz. Osoby zainteresowane udziałem, mogą się zgłaszać telefonicznie pod numerem 41 200 17 50 lub mailowo pod adresem: swietokrzyska@ohp.pl. Zgłoszenia będą przyjmowane do 16 sierpnia. W wydarzeniu wezmą udział żołnierze 10. Świętokrzyskiej Brygady Obrony Terytorialnej.

Oprócz rajdu, planowane są jeszcze inne inicjatywy. 7 września o godzinie 11 w bazylice katedralnej odprawiona zostanie Msza Święta w intencji Westerplatczyków. Przygotowywane są także gra miejska, konkurs oraz prelekcje i materiały informacyjne.

– Chcemy, aby młode pokolenia pamiętały, że na Westerplatte bronili naszej ojczyzny nasi rodacy z Kielc i Kielecczyzny, dlatego wspólnie z Instytutem Pamięci Narodowej organizujemy grę miejską, w której weźmie udział zespół rekonstrukcji historycznej z I Liceum im. Stefana Żeromskiego. Chcemy w ten sposób zainteresować młodych ludzi historią i kształtować w nich postawę patriotyczną – mówi Bożena Szczypiór, wiceprezydent Kielc.

Kolejnym przedsięwzięciem jest konkurs dla uczniów szkół podstawowych klas od IV do VIII i szkół ponadpodstawowych, który będzie przeprowadzony w przyszłym roku w dwóch kategoriach - plastycznej i multimedialnej. – Liczymy na to, że zainteresujemy najmłodsze pokolenie historią Polski i regionu i poznają sylwetki żołnierzy, którzy walczyli na Westerplatte – tłumaczy Katarzyna Nowacka, świętokrzyski wicekurator oświaty.

Organizatorem konkursu, oprócz Świętokrzyskiego Kuratorium Oświaty, będzie wojewódzka komenda OHP oraz kielecka delegatura Instytutu Pamięci Narodowej.

Ta ostatnia przygotowuje jeszcze prelekcje i informacje o Westerplatczykach, które przedstawi uczniom szkół podstawowych i średnich, a także dorosłym mieszkańcom Kielc i regionu.

– Teraz nasi pracownicy przygotowują listę żołnierzy, którzy byli skierowani do obrony Westerplatte. W tej chwili udało nam się ustalić 71 nazwisk. Żołnierze ci mieli tam przebywać od 17 marca do 15 kwietnia 1939 roku. Kiedy rozpoczęła się obrona Westerplatte trafiło tam 77 żołnierzy Po zakończeniu walk, większość z nich trafiła do niemieckich obozów jenieckich, gdzie przebywali do 1945 roku. Rok później do Kielc wrócił m.in. porucznik Leon Pająk, który zmarł w latach 90. Ostatni z Westerplatczyków, jaki pochodził z naszego regionu, to Ignacy Skowron, który zmarł w 2012 roku – informuje Patrycja Zatorska-Milewska, zastępca naczelnika kieleckiej delegatury Instytutu Pamięci Narodowej.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO