Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

KOŚCIÓŁ

Samochód świętego. Wyjątkowe muzeum otwarte

piątek, 21 września 2018 16:11 / Autor: Michał Łosiak
Samochód świętego. Wyjątkowe muzeum otwarte
Samochód świętego. Wyjątkowe muzeum otwarte
Michał Łosiak
Michał Łosiak

Muzeum Samochodu Papieskiego JP2 zostało otwarte podczas uroczystości zorganizowanej przy ulicy Cmentarnej w Kielcach. To wyjątkowe miejsce, gdzie zobaczymy papamobile, którym jeździł św. Jan Paweł II podczas swojej pierwszej pielgrzymki do Polski.

Pomysłodawcą muzeum jest Marek Adamczak, który w rozmowie z Radiem eM mówi jak narodziła się idea powstania tego miejsca. – Pomysł na budowę muzeum zaczął się już wtedy, gdy samochód z papieżem przejeżdżał ulicami polskich miast. Zakochałem się w tej konstrukcji. Całe życie myślałem co się z nim stało. Pod koniec XX. wieku zacząłem poszukiwania i zabrałem się za odbudowę pojazdu. Przygotowania trwały prawie 6 lat. Musieliśmy odtworzyć dokumentację, która została zniszczona. To była intensywna i ciężka praca, którą zakończyliśmy w 2011 roku – tłumaczył właściciel muzeum.

Na uroczystości obecni byli również projektanci i konstruktorzy samochodu. Wspominali czasy powstania pojazdu. – Trzeba wymienić w tym kontekście osobę Romualda Węglickiego, który pracując w Episkopacie spowodował, że zlecenie trafiło do nas, czyli do Przemysłowego Instytutu Motoryzacji. Samochód składał się z całego szeregu podzespołów i wszyscy z wielkim zapałem podeszli do tego zadania – mówił Zbigniew Gonciarz, projektant i autor koncepcji nadwozia. – Pewne rzeczy w tym samochodzie były innowacyjne, takie jak zawieszenie nadwozia. Inżynierowie poradzili sobie wspaniale – dodał Wincenty Zeszuta, główny technolog prowadzący. Po ukończeniu pojazdu został przekazany do eksploatacji, nad którą czuwał Jan Kasperewicz. – Podczas spotkania z nami, papież był bardzo zachwycony i zadowolony, że mógł jeździć samochodem, który zrobili Polacy – powiedział.

Uroczystego poświęcenia muzeum dokonał biskup Marian Florczyk, biskup pomocniczy diecezji kieleckiej. – Tak jak niektóre przechowywane przedmioty, tak i ten samochód przypomina nam tamte czasy, wydarzenia i osoby. To muzeum będzie nam przypominać jednocześnie czas roku 1979 i świętego człowieka, za którym tęskni świat. To jest nasza duma – wyjaśniał znaczenie nowego ośrodka biskup Marian Florczyk.

Podczas uroczystości zostały odczytane listy od dwóch osobistych sekretarzy św. Jana Pawła II: kardynała Stanisława Dziwisza i arcybiskupa Mieczysława Mokrzyckiego, metropolity lwowskiego.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO