Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

KOŚCIÓŁ

Święto Matki Bożej Gromnicznej zawiera bogatą symbolikę

czwartek, 02 lutego 2023 08:10 / Autor: Radio eM
Święto Matki Bożej Gromnicznej zawiera bogatą symbolikę
Święto Matki Bożej Gromnicznej zawiera bogatą symbolikę
Radio eM
Radio eM

W czwartek 2 lutego obchodzimy święto Ofiarowania Pańskiego, zwane popularnie Świętem Matki Bożej Gromnicznej.

Maryja sprowadziła na ziemię niebiańskie Światło – Jezusa, Który broni nas od wszelkiego zła. Dlatego bierzemy w ręce gromnicę, zwłaszcza w niebezpieczeństwach wielkich klęsk i grożącej śmierci. W religijnej tradycji polskiej gromnice stawiano w oknach podczas burzy, a ich dymem kreślono znak krzyża na drzwiach. Gromnice zapala się także przy konających, aby Maryja prowadziła duszę umierającego wprost do Nieba.

Nazwa tej świecy wywodzi się od staropolskiego przymiotnika gromny – oznaczającego huczny, grzmiący. Dlatego świeca ta miała chronić od gromów podczas burz. Gromnica symbolizowała także umocnienie wiary. Przechowywano ją nad świętym obrazem lub w skrzyni i bardzo często wykorzystywano w ważnych i niebezpiecznych chwilach życia. Z zapaloną gromnicą wychodzono naprzeciw kapłanowi niosącemu choremu wiatyk.

Matkę Boską Gromniczną uważano za opiekunkę chroniącą od napaści wilków. Ludowe obrazy często przedstawiają Maryję z Dzieciątkiem na ręku, gromnicą w dłoni i wilkami w zimowym pejzażu. 

W tym dniu przypada też Dzień Życia Konsekrowanego ustanowiony przez św. Jana Pawła II.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO