Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

KOŚCIÓŁ

[FOTO+AUDIO] Świętowali jubileusz trzydziestolecia istnienia studium organistowskiego w Kielcach

sobota, 23 listopada 2019 14:22 / Autor: Wiktor Żelazny
[FOTO+AUDIO] Świętowali jubileusz trzydziestolecia istnienia studium organistowskiego w Kielcach
[FOTO+AUDIO] Świętowali jubileusz trzydziestolecia istnienia studium organistowskiego w Kielcach
Wiktor Żelazny
Wiktor Żelazny

Liczne grono wiernych, organiści, muzycy oraz księża wspólnie świętowali dzisiaj w kieleckiej bazylice katedralnej trzydziestolecie istnienia Diecezjalnego Studium Organistowskiego im. Św Cecylii. W intencji muzyków uroczystą Mszę świętą odprawił ksiądz biskup Jan Piotrowski.

 

- Dzisiaj dziękujemy Panu Bogu za trzydzieści lat naszej wspólnej drogi. Za to, że przez ten czas ponad stu organistów może służyć za kontuarami parafii naszej diecezji nie tylko swoim talentem muzycznym. Dziękujemy dobremu Bogu za wszelkie dobro, które stało się naszym wspólnym udziałem i za piękne dzieła, które powstały w naszym studiu – mówił do zgromadzonych wiernych ksiądz Michał Olejarczyk, dyrektor Studium.

Kieleckie studium organistowskie powstało 22 listopada 1989 roku za sprawą biskupa Stanisława Szymeckiego, a jego pierwszym dyrektorem był wybitny muzyk ks. prof. Zbigniew Rogala. W trakcie dzisiejszej rocznicowej Eucharystii, ksiądz biskup Jan Piotrowski mówił, jak ważne było działanie studium w początkowych latach: - Powołane trzydzieści lat temu, miało wyznaczyć piękniejszą drogę dla muzyki pełnej harmonii, nowych pieśni liturgicznych, a przede wszystkim kształtować dobrego organistę. Na ile się to udało, do końca nie wiemy. Wiemy jednak, że byli ludzie i to wspaniali, w osobach księdza profesora Zbigniewa Rogali oraz pana profesora Jerzego Rosińskiego, którzy pozostawili po sobie rzeszę wychowanków. Muzyka i wiedza o tej niezwykłej sztuce nakazuje nam i wręcz prosi o pełne uznanie i pamięć o wspomnianych osobach - mówił biskup Jan Piotrowski.

Po zakończeniu Mszy świętej zgromadzeni wysłuchali koncertu w wykonaniu pedagogów i studentów. Zabrzmiała między innymi: „Msza Polską” Jana Maklakiewicza w wykonaniu chóru DSO pod batutą Teresy Romańskiej, przy akompaniamencie organisty Mariusza Bednarza; Sonata D-dur Felixa Mendelssohna-Bertholdy w wykonaniu Wojciecha Janochy, Annum per Annom Arvo Parta zagrane przez Pawła Wróbla oraz Passacaglia d-moll BuxWV 161 zagrane przez Dominika Kukulskiego. Jubileuszowe uroczystości zakończyła specjalna konferencja dla organistów.

Posłuchaj całej homilii księdza biskupa Jana Piotrowskiego:

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO