Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

KOŚCIÓŁ

Symbole Światowych Dni Młodzieży już w sobotę w Kielcach

poniedziałek, 23 sierpnia 2021 10:54 / Autor: Wojciech Dudkowski
Symbole Światowych Dni Młodzieży już w sobotę w Kielcach
Symbole Światowych Dni Młodzieży już w sobotę w Kielcach
Wojciech Dudkowski
Wojciech Dudkowski

Krzyż Roku Świętego i obraz Matki Bożej Salus Populis Romani pielgrzymują w tym roku po całej Polsce. Przybędą także do Kielc w sobotę, 28 sierpnia, o godzinie 18:00. W kościele świętego Maksymiliana Marii Kolbego w Kielcach będzie można uczestniczyć w ich adoracji.

– Rozpoczniemy peregrynację od uroczystego wniesienia symboli oraz Eucharystii pod przewodnictwem biskupa kieleckiego Jana Piotrowskiego, po której odśpiewamy hymn Światowych Dni Młodzieży. Następnie wspólnoty katolickie z Kielc i nie tylko będą prowadziły czuwanie. Będzie różaniec, Droga Krzyżowa, rozważania i świadectwa związane ze Światowymi Dniami Młodzieży – zapowiada ks. Marcin Boryń, diecezjalny duszpasterz młodzieży.

Pierwszym z symboli jest drewniany Krzyż Roku Świętego, który został wykonany w 1983 roku na pierwsze spotkanie papieża Jana Pawła II z młodzieżą w Rzymie:

– Święty Jan Paweł II wskazywał na ten krzyż jako na znak, który staje się szczególnym znakiem dla młodych osób i zachęcał, by zawsze towarzyszył im w życiowych wyborach jako znak zbawienia – przypomniał ks. Marcin Boryń

Drugim jest kopia ikony Matki Bożej Salus Populis Romani (Wybawicielki Ludu Rzymskiego). Oryginał znajduje się w Bazylice Matki Bożej  Większej w Rzymie.

– Kiedy w XVI w Rzymie panowała dżuma, w sposób szczególny modlono się o ocalenie i ten właśnie wizerunek Maryi stał się symbolem ocalenia Rzymu. Staje się on coraz popularniejszy na całym świecie. Jan Paweł II pokazywał, że odkrywanie Chrystusa na krzyżu dokonuje się również poprzez Maryję. Ona jest tą, która pokazuje na Chrystusa jako pierwsza przewodniczka – wyjaśnia duszpasterz młodzieży.

Symbole ŚDM pozostaną w Kielcach do północy, potem będą przewiezione do Radomia.

Modlitwy
Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO