Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

KOŚCIÓŁ

[FOTO] W Muzeum Diecezjalnym otwarto wystawę „W drodze do Tokio”

czwartek, 20 lutego 2020 19:14 / Autor: Wiktor Żelazny
[FOTO] W Muzeum Diecezjalnym otwarto wystawę „W drodze do Tokio”
[FOTO] W Muzeum Diecezjalnym otwarto wystawę „W drodze do Tokio”
Wiktor Żelazny
Wiktor Żelazny

W czwartkowe popołudnie w Muzeum Diecezjalnym w Kielcach otwarto wystawę fotograficzną „W drodze do Tokio”. Trzydzieści jeden zdjęć autorstwa Roberta Szaji przedstawia polskich sportowców biorących udział w Igrzyskach Paraolimpijskich.

- Chciałbym, żeby osoby oglądające ekspozycję zwróciły uwagę na nazwiska bohaterów zdjęć i poznali tych, którzy najczęściej są nieznani. Skupiając się jednak na samych obrazach, warto zauważyć ukazany na moich zdjęciach wysiłek niepełnosprawnych, który jest taki sam jak sprawnych sportowców. Warto pamiętać, że ułomność fizyczna z niczego nas nie wyklucza - mówił Robert Szaj z Polskiej Fundacji Paraolimpijskiej.

Z okazji Roku Jubileuszowego Świętego Jana Pawła II wystawa została połączona z nauczaniem Papieża Polaka, a piękne fotografie przeplatają się ze słowami Karola Wojtyły. Biorący udział w wydarzeniu biskup diecezji kieleckiej Jan Piotrowski nie krył swojej satysfakcji z nim związanej:

- Gratuluję księdzu dyrektorowi Pawłowi Tkaczykowi, przygotowania wystawy. To co możemy zobaczyć na fotografiach i słowa, które możemy przeczytać o tych fantastycznych sportowcach sprawia, że serce się raduje. Warto by tę wystawę obejrzeli nie tylko ludzie zainteresowani sportem, ale przede wszystkim nasza kielecka młodzież i dzieci - mówił biskup Jan Piotrowski.

- Ze względu na osoby niepełnosprawne powinniśmy zapoznać się z tymi fotografiami. W naszej mentalności uwarunkowanej przez historię i życie społeczne tacy ludzie zostali zaszufladkowani w domach jako ci, którzy niewiele mogą. Okazuje się jednak, że to świetni nauczyciele, pokazujący, że człowiek naprawdę wiele może - mówił biskup Marian Florczyk.

W trakcie dzisiejszego wydarzenia autorowi fotografii, Robertowi Szaji, wręczono medal Roku Świętego Jana Pawła II, za przyczynienie się do przypomnienia i utrwalenia nauczania Ojca Świętego na temat znaczenia sportu oraz godności i wartości ludzkiego życia. Wystawę „W drodze do Tokio” będzie można oglądać w Muzeum Diecezjalnym do połowy kwietnia.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO