Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

KOŚCIÓŁ

Wielkie uroczystości w Skalbmierzu. Będą świętować 680. rocznicę lokacji miasta

piątek, 13 maja 2022 13:32 / Autor: Michał Łosiak
Wielkie uroczystości w Skalbmierzu. Będą świętować 680. rocznicę lokacji miasta
Fot. Piotr Michalec
Wielkie uroczystości w Skalbmierzu. Będą świętować 680. rocznicę lokacji miasta
Fot. Piotr Michalec
Michał Łosiak
Michał Łosiak

Msza Święta, konferencja naukowa, dzień sportu, wielki test wiedzy, przemarsz i koncert – tak będą wyglądały uroczystości 680. rocznicy lokacji Skalbmierza. Wydarzenie rozpocznie się już 2 czerwca.

Pierwszy tydzień  czerwca to zawsze szczególny czas dla Skalbmierza.

– Poświęcamy go Stanisławowi ze Skalbmierza. Spotykamy się, dyskutujemy i czytamy fragmenty jego mów. W tym roku przeżywamy ten czas po raz piąty, od 5 do 12 czerwca. Tym razem wydarzenie wiążemy z 680. rocznicą jednego z najważniejszych wydarzeń w historii naszego miasta – mówi ks. Marian Fatyga, proboszcz parafii św. Jana Chrzciciela w Skalbmierzu.

Obchody rocznicy lokacji Skalbmierza rozpoczną się w czwartek, 2 czerwca, od uroczystej Mszy Świętej o godzinie 10 pod przewodnictwem Biskupa Kieleckiego Jana Piotrowskiego. Następnie odbędzie się sesja naukowa pod tytułem: Dziedzictwo materialne i duchowe kolegiaty w Skalbmierzu. Prelegentami będą wykładowcy z Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz dr Piotr Rubacha.

– W piątek zapraszamy na Dzień Sportu i specjalny turniej, a w sobotę na Wielki Test Wiedzy o Skalbmierzu. Kulminacyjnym dniem będzie niedziela – informuje ks. Marian Fatyga.

O godzinie 11.30 nastąpi przemarsz uczestników, grup rekonstrukcyjnych i pocztów sztandarowych ulicami miasta do kolegiaty. Tam o godzinie 12 odprawiona zostanie uroczysta Msza Święta. Później wydarzenie przeniesie się na rynek. W planie m.in. koncerty i pokazy walk.

obchodyskal

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO