Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM

KOŚCIÓŁ

Zmarł ksiądz Czesław Wala

niedziela, 31 maja 2020 11:49 / Autor: Wiktoria Zagórska Strzelec
Wiktoria Zagórska Strzelec

W wieku 84 lat zmarł ksiądz Czesław Wala. Był założycielem Sanktuarium Matki Bożej Królowej Polski w Kałkowie.

Ksiądz Czesław Wala urodził się 23 października 1936 roku w Rudniku nad Sanem. Był absolwentem Seminarium Duchownego w Sandomierzu. Święcenia kapłańskie otrzymał z rąk biskupa Piotra Gołębiowskiego. Zmarły aktywnie działał w Solidarności, przez co w czasach komunizmu był wielokrotnie szykanowany. Kapłan ewangelizował zwykłych wiernych, ale i głuchoniemych, dla których specjalnie nauczył się języka migowego.

Z jego inicjatywy powstało Sanktuarium Matki Bożej Bolesnej w Kałkowie-Godowie, które zostało wzniesione jako wotum dziękczynne za ocalenie narodu polskiego od ateizmu. Był również odpowiedzialny za powstanie wielu działających przy sanktuarium instytucji, między innymi muzeum regionalnego, Wioski Dzieci Niepełnosprawnych czy Domu Ludzi Starszych im. Sue Ryder.

W czerwcu 1989 roku ksiądz Czesław Wala został kanonikiem honorowym Kapituły Katedralnej w Radomiu. Był też wielokrotnie odznaczany i nagradzany przez liczne instytucje, m. in.: Stowarzyszenie Civitas Christiana im. ks. Bolesława Domańskiego, Kawalerów Orderu Uśmiechu, Viventi Caritate – Żyjącemu Miłością. Był również laureatem pierwszej edycji nagrody Świętokrzyska Victoria otrzymał też Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski.

Wolą kapłana było spocząć na cmentarzu w rodzinnym Rudniku nad Sanem. Data pogrzebu nie jest jeszcze znana.

Nowy numer!
41/2020 41/2020
TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO