Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

KULTURA

Festiwal Pozdrówcie Góry Świętokrzyskie na Małej Scenie KCK

sobota, 25 września 2021 21:32 / Autor: Adrianna Linertowicz
Festiwal Pozdrówcie Góry Świętokrzyskie na Małej Scenie KCK
Festiwal Pozdrówcie Góry Świętokrzyskie na Małej Scenie KCK
Adrianna Linertowicz
Adrianna Linertowicz

Pieśni i piosenki poświęcone Armii Krajowej zabrzmiały w sobotę, 25 września, na Małej Scenie Kieleckiego Centrum Kultury. Zaprezentowali się utalentowani wychowankowie domów kultury w wieku od 12 do 18 lat.

- Pieśni przekazywane z pokolenia na pokolenie opowiadają historię niejednego żołnierza, niejednej walki i niejednej miłości – mówił prowadzący, Mariusz Ostrowski.

- Ponury, Nurt, Szary, Barabasz, Wilk… Ziemia Świętokrzyska nosi w sobie pseudonimy tych bohaterskich dowódców oddziałów partyzanckich. Nazwa naszego festiwalu została zaczerpnięta z ostatnich słów wypowiedzianych przez dowódcę oddziałów partyzanckich, cichociemnego, majora Jana Piwnika - Ponurego. Na łożu śmierci powiedział do lekarza „Pozdrówcie moich rodziców, powiedzcie, że ich kocham i przekażcie, że umarłem Polakiem oraz pozdrówcie Góry Świętokrzyskie” – tłumaczył Mariusz Ostrowski.

Na scenie zaprezentowała się finałowa trzynastka uczestników z całej Polski. Można było usłyszeć takie pieśni, jak chociażby „Rozkwitają pąki białych róż”, czy „Deszcz jesienny”. Festiwal wpisuje się w obchody święta Polskiego Państwa Podziemnego, które przypada na dzień 27 września. Najbardziej uzdolnieni otrzymali wartościowe nagrody rzeczowe.

Organizatorem wydarzenia jest Instytut Historyczny Nurtu Niepodległościowego im. Andrzeja Ostoi Owsianego.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO