Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

KULTURA

[FOTO] Cyrwus i Pieczyński przedstawili fragmenty utworów Gombrowicza i Fredry

czwartek, 30 marca 2023 23:10 / Autor: Łukasz Czerwiak
[FOTO] Cyrwus i Pieczyński przedstawili fragmenty utworów Gombrowicza i Fredry
[FOTO] Cyrwus i Pieczyński przedstawili fragmenty utworów Gombrowicza i Fredry
Łukasz Czerwiak
Łukasz Czerwiak

Za nami drugie spotkanie z cyklu „Podwieczorek u Starostów”. Andrzej Pieczyński przedstawił ze swoim gościem Piotrem Cyrusem fragmenty „Ferdydurke”, „Kosmosu” oraz „Zemsty”.

Aktorzy rozpoczęli od twórczości Witolda Gombrowicza.

– On nie jest łatwy, dojrzewałem do niego pewien czas. Wybrałem jego dzieła, bo pozwala nam na spojrzenie na rzeczywistość z innej perspektywy, wiele rzeczy bierze w nawias. Dodaliśmy do naszego czytania dramaturgii, co pozwoliło naszym gościom głębiej przyjrzeć się temu tekstowi – tłumaczył Andrzej Pieczyński.

Z kolei jego gość pokreślił, że dzieła Gombrowicza są bardzo znane.

– Jest powiewem wolności, której zawsze pragnął. Nie udziela odpowiedzi na wszystkie trapiące człowieka pytania, ale pozwala nam przede wszystkim je odnaleźć, spotkać się z nimi – zaznacza Piotr Cyrwus.

Z racji na trwający Rok Aleksandra Fredry, w drugiej części wydarzenia publiczność usłyszała fragment „Zemsty”. Jak zapewniają organizatorzy, kolejne części chcą przedstawić na następnych spotkaniach.  

– Mamy w planach kolejne pomysły, jak tę literaturę przedstawić. Niezmiernie się cieszę z frekwencji, z tego, że to piękne miejsce zaczyna żyć. Mam nadzieje, że ludzie nadal będą przychodzili – mówi Pieczyński, którego inicjatywa bardzo się spodobała jego koledze.

– Jestem wdzięczny, ponieważ nie jest to codziennością, żebyśmy my byli zapraszani w takie miejsca. Możemy je ożywić poprzez takie występy. Widząc po frekwencji, ludziom jest to potrzebne i podoba im się to – dodaje Cyrwus.

Kolejny „Podwieczorek u Starostów” już pod koniec kwietnia.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO