Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

KULTURA

Gwiazda zabłysła

sobota, 20 sierpnia 2022 00:29 / Autor: Łukasz Czerwiak
Gwiazda zabłysła
Gwiazda zabłysła
Łukasz Czerwiak
Łukasz Czerwiak

19 sierpnia podczas szóstego koncertu z cyklu „Chopinowskie inspiracje” w ogrodzie włoskim przy Dawnym Pałacu Biskupów Krakowskich wystąpiła tegoroczna gwiazda całego festiwalu – pianista Alexander Gadijev. Słuchaczy zachwycił utworami Chopina i Schumanna.

Na samym początku wydarzenia Artur Jaroń, gospodarz wieczoru uczcił minutą ciszy zmarłego 18 sierpnia Alojzego Obornego, wieloletniego dyrektora Muzeum Narodowego w Kielcach.

Prowadzący wyraził nadzieję, że koncerty wpiszą się na stałe do miejskiego kalendarza wydarzeń kulturalnych.

– Mam nadzieję, że te spotkania staną się już naszą kielecką tradycją i będziemy mieli nie tylko piękne miejsce, ale będzie ono okraszone cudowną muzyką – podkreślił Artur Jaroń, dyrektor Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych w Kielcach.

Alexander Gadijev to 27-letni światowej sławy pianista. Zwycięzca wielu prestiżowych konkursów oraz Laureatów II nagrody Konkursu Chopinowskiego 2021.

– Czuję się tu świetnie, jestem bardzo odprężony. Kielce to ładne miasto, miałem okazje chwilę się przejść w parku i wiedziałem urocze jezioro. To idealna przestrzeń, aby się wyciszyć i pomyśleć o muzyce. Miejsce, w którym grałem jest bardzo ładne, jesteście szczęściarzami, że je macie  – mówi muzyk.

Wśród słuchaczy pojawił się Szczepan Ruman, prezes Świętokrzyskiej Grupy Przemysłowej Industria, która jest jednym z mecenasów całego cyklu.

– Wspaniały koncert, przeżycia bardzo wyjątkowe. To jest dla naszej firmy bardzo duży zaszczyt, że możemy wspierać takie inicjatywy. Angażujemy się w ważne, wartościowe i istotne społecznie projekty. Wiele osób wie, że wspieramy kielecką piłkę ręczną, ale również kultura zasługuje na naszą pomoc – zauważa.

– Interesuję się muzyką i kulturą, dlatego chcę poszerzać i pogłębiać swoją wiedzę. Bardzo podoba mi się, że koncert mieści się w plenerze. To bardzo przyjemne doświadczenie. Uważam, że takie wydarzenia rozwijają kulturalnie nasze miasto – mówi Karolina.

– Zachwycił mnie. Ciężko mi cokolwiek powiedzieć... Podczas Marszu Żałobnego zaniemówiłem i głęboko się wzruszyłem – opowiada Tomasz.

Do końca tegorocznych „Chopinowskich inspiracji” zostały dwa koncerty. Kolejny już 20 sierpnia o godzinie 19:00 wystąpi pianista Piotr Alexewicz.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO