Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

KULTURA

Hurra!Art! już w sobotę

środa, 08 sierpnia 2018 16:18 / Autor: Beata Kwieczko
Hurra!Art! już w sobotę
Hurra!Art! już w sobotę
Beata Kwieczko
Beata Kwieczko

Trzy weekendy prezentacji spektakli, pokazy filmów oraz czytania sztuk to tylko nieliczne atrakcje, jakie czekają na uczestników czwartej edycji "Wakacyjnego Festiwalu Sztuki dla Dzieci i Młodzieży Hurra! ART!", który rozpocznie się w najbliższy weekend w Teatrze Lalki i Aktora „Kubuś” w Kielcach. Tegoroczna edycja warsztatów będzie odbywać się pod hasłem "Odwagi".

 

Festiwal obejmuje trzy weekendy sierpnia, to jest 11-12, 18-19 i 25-26, które będą obfitować w przedstawienia, słuchowiska, pokazy filmów oraz warsztaty dla dzieci i rodziców. Program festiwalu adresowany jest do całych rodzin. W Kielcach nie zabraknie spektakli aktorskich, ale pojawią się też przedstawiania czerpiące z teatru ruchu, tańca i scenicznej improwizacji.

Organizatorom od powstania festiwalu nie brakuje pomysłów na jego realizację. W tym roku przygotowali specjalne skrzynki, które mają pomóc w promocji programu. Pojawiły się one w ubiegłym tygodniu przed teatrem "Kubuś" i w kilku miejscach w mieście. Można w nich znaleźć program festiwalu i ulotki informacyjne.

- Tegoroczny program, wzorem poprzednich lat, jest skierowany do dzieci i młodzieży, ale też postanowiliśmy pójść krok dalej i otworzyć się na grupy wykluczone, wśród których są osoby niedowidzące i niesłyszące. Dla osób niedosłyszących będzie prezentowany spektakl "Dwie wyspy" z tłumaczeniem migowym. Dla nich przygotowane będą też warsztaty i film, także z tłumaczeniem migowym. Z myślą o takich osobach przygotowane zostały też słuchowiska. Już w ten weekend zaprezentujemy słuchowisko "Kraina Śpiochów", które odbędzie się w sobotę o godzinie 11 w naszym teatrze - mówi Robert Drobniuch, dyrektor Teatru Lalki i Aktora "Kubuś" w Kielcach.

Nową inicjatywą festiwalową są też warsztaty medialne, które rozpoczęły się w tym tygodniu. Ich celem jest zapoznanie młodzieży z pracą dziennikarza oraz zaangażowanie młodych ludzi w współtworzenie wydarzenia. Podczas festiwalu będzie wydawana gazeta, która już w pierwszym tygodniu imprezy będzie dostępna dla widzów.

Ponadto jeszcze przez kilka dni młodzież w wieku od 12 do 18 lat może zgłaszać się do aktorskiego czytania sztuki „Strajk Buziaków” Camille’aReberteza, które odbędzie się 18 sierpnia o godzinie 15 na Dużej Scenie Teatru "Kubuś". Reżyserem sztuki będzie Justyna Czarnota.

Pierwszy weekend festiwalu upłynie pod znakiem wydarzeń dedykowanych najmłodszym widzom. Dla nich przygotowano przedstawienie „Mała wielka podróż” wyprodukowane przez Art Fraction Foundation i Open Window Theatre, we współpracy z Teatrem Narodowym w Bergen oraz „Kuuki” autorstwa Japan Union of Theatre Companies for Children and Young People, które powstało z myślą o dzieciach w wieku od 0 do 18 miesięcy. Z kilkulatkami warto obejrzeć improwizowane show Pauliny Drzastwy i Katarzyny Lalik „Kula Zabawula”.

Program drugiego weekendu festiwalu będzie adresowany do młodzieży. W repertuarze znajdą się filmy dla młodzieży, czytanie sztuki "Strajk Buziaków" i "Sztuka latania". Nie zabraknie też spektakli dla młodszych widzów, takich jak „Mała draka o zwierzakach” Opolskiego Teatru Lalki i Aktora im. Alojzego Smolki czy „Straszka pospolita” w wykonaniu białostockiej Grupy Coincidentia.

Festiwal zamkną duże przedstawienia. 25 i 26 sierpnia będą prezentowane spektakle „Krzyżacy” z Miejskiego Teatru Miniatura w Gdańsku i „Sposób na Alcybiadesa” z Teatru im. Osterwy w Lublinie. Teatr "Kubuś" zaprezentuje spektakl "Dwie wyspy".

Szczegółowy program festiwalu można znaleźć na stronie: http://www.teatrkubus.pl/iv-wakacyjny-festiwal-sztuki-dla-dzieci-hurra-art/program

Na wszystkie wydarzenia festiwalowe z wyjątkiem spektakli wstęp jest wolny, ale obowiązuje rezerwacja miejsc. Cena biletu na spektakle wynosi 10 złotych. Rezerwacji można dokonać w Teatrze Lalki i Aktora "Kubuś" telefonicznie pod numerem 41 344 58 36 w godzinach od 7.30 do 15.30 lub mailowo na adres rezerwacje@teatrkubus.pl. Rezerwacja mailowa jest ważna po potwierdzeniu przez teatr. Sprzedaż biletów w dniu i miejscu prezentacji spektaklu będzie się odbywać na dwie godziny przed rozpoczęciem spektaklu.

Tak jak w ubiegłych latach fundatorem festiwalu jest Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz miasto Kielce. Dodatkowo w tym roku po raz pierwszy imprezę wsparły finansowo Wodociągi Kieleckie.

Kierownikiem artystycznym festiwalu jest Justyna Czarnota, która na co dzień pracuje w dziale pedagogiki Instytutu Teatralnego im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie. Dyrektorem festiwalu jest dyrektor "Kubusia" Robert Drobniuch.

- Już teraz mogę powiedzieć, że jestem dumny z tego festiwalu. Jest to szczególne wydarzenie w kalendarzu kulturalnym naszego miasta, ponieważ jest to jedyny profesjonalny festiwal teatralny, który odbywa się regularnie w mieście. Zapraszane są jedne z najciekawszych spektakli w kraju i w jednym miejscu można zobaczyć to, co jest naprawdę interesujące i wartościowe w sztuce dla dzieci i młodzieży. Z drugiej strony ten festiwal ma na celu aktywizowanie i inspirowanie do kreatywnego spędzania czasu, integrowanie publiczności poprzez warsztaty i różne wydarzenia, spotkania przy filmie, słuchowiska. Program jest bardzo bogaty i warto podkreślić, że jest skierowany zarówno do dzieci od 1 miesiąca życia, ale również do seniorów - podkreśla dyrektor Drobniuch.

 

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO