Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

KULTURA

Już 22 sierpnia II Kieleckie Prezentacje Komiksowe

piątek, 31 lipca 2020 09:52 / Autor: Magdalena Nowak
Już 22 sierpnia II Kieleckie Prezentacje Komiksowe
Już 22 sierpnia II Kieleckie Prezentacje Komiksowe
Magdalena Nowak
Magdalena Nowak

Fani komiksów wreszcie się doczekali: II Kieleckie Prezentacje Komiksowe odbędą się 22 sierpnia w Klubie "Kotłownia" w Bazie Zbożowej. W programie wydarzenia znalazły się referaty z dziedziny teorii i historii opowieści obrazkowych, sympozjum dyskusyjne, pokaz rysowania komiksów, a także prezentacja nowości, Swój nowy album zaprezentuje m.in. Jerzy Ozga.

Jak informuje Paweł Chmielewski, redaktor naczelny kieleckiego magazynu kulturalnego "Projektor" i współorganizator wydarzenia, tegoroczne prezentacje będą miały charakter kameralny i skupią się na historii polskiego komiksu.

– Będziemy mówić głównie  o historii XIX wieku i początku XX wieku. W minionym roku obchodziliśmy stulecie polskiego komiksu, co by wskazywało na to, że w Polsce narodził się  on w 1919 roku. Jednak przecież w czasie gdy nasz kraj był pod zaborami, polscy rysownicy tworzyli. Dlatego też doszliśmy do wniosku, że należy przybliżyć ich działalność – mówi Chmielewski.

– Jednym z tematów, które poruszymy podczas II Kieleckich Prezentacji Komiksowych będą wydawnictwa Jana Wilczyńskiego - bibliofila z Wilna, który następnie wyemigrował do Paryża, gdzie wydawał albumy sztuki. Niektóre zawierały komiksy. To miało miejsce u schyłku lat 50. XIX wieku, a były to publikacje o charakterze etnograficzno-satyrycznym.  Autorzy na rysunkach przedstawiali np. "pana skąpca", "panią rozrzutną" czy "żonę modną". Opowiadali w ten sposób krótkie historyjkina przykład o gospodarzu, który dziedziczy majątek, a później przez swoje nieetyczne zachowania traci go i kończy w przytułku lub u biednych krewnych – dodaje Paweł Chmielewski.

Podczas II Kieleckich Prezentacji Komiksowych, twórcy: Krzysztof Wyrzykowski i Hubert Czajkowski  pokażą także uczestnikom, jak rysuje się postaci do komiksów. Podczas spotkania zaplanowano też  premierę albumu Jerzego Ozgi. Jednocześnie w wydarzeniu będzie mogło uczestniczyć 30 osób, więc organizatorzy zachęcają do wcześniejszej rezerwacji miejsc.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO