Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

KULTURA

Joanna Hempel odwiedziła Radio eM, a wieczorem spotka się z kielczanami

czwartek, 15 grudnia 2022 12:41 / Autor: Łukasz Czerwiak
Joanna Hempel odwiedziła Radio eM, a wieczorem spotka się z kielczanami
Joanna Hempel odwiedziła Radio eM, a wieczorem spotka się z kielczanami
Łukasz Czerwiak
Łukasz Czerwiak

15 grudnia w Muzeum Narodowym w Kielcach odbędzie się wyjątkowe spotkanie. Joanna Hempel, autorka sagi Księgi wojny i miłości opowie o losach swoich przodków.

Niezwykłą historię rodziny australijskiej pisarki polskiego pochodzenia poznajemy w tomie rozpoczynającym sagę rodzinną. Jest w niej wątek świętokrzyski.    

– Mój dziadek tutaj przyjeżdżał do cioci. Bardzo lubił polować. Tutaj dowiedział się, że została wypowiedziana wojna między Rosją, a Niemcami. Opisuje to wielka scena, kiedy Jerzy wraca z Kielc do Warszawy i rozmawia z Stanisławem Paciorkowskim, swoim ojcem w jego gabinecie. W trakcie spotkania zaznaczył, że jest demokratą i podkreślił, żeby nie dał się ogłupić, kiedy wróci do Petersburga na studia. Powiedział także, że nie można wierzyć w rosyjskie obietnice, a niepodległość Polacy będą musieli wydrzeć siła – mówiła autorka na antenie Radia eM Kielce.

Posłuchaj całej rozmowy:

Urodzony w Warszawie ojciec Joanny Hempel – Henryk Millicer – był pilotem i konstruktorem samolotów, walczył w oddziałach RAF-u. Matka – Krystyna Paciorkowska – też urodziła się w Warszawie, była córką Jerzego Paciorkowskiego, wojewody kieleckiego w latach 1930–1934 i ministra spraw społecznych. W czasach zimnej wojny rodzice autorki przeprowadzili się do Australii, gdzie pisarka się wychowała. Rodzina autorki przyjaźniła się z Józefem Piłsudskim. Ojczystego języka nauczyła ją babcia Wanda, która również opowiedziała wnuczce wyjątkową historię przodków i ocaliła rodzinne wspomnienia. Na ich podstawie powstała saga Księgi wojny i miłości, której pierwszy tom miał premierę w tym roku. Jest to powieść rozgrywająca się na tle najważniejszych wydarzeń pierwszej połowy XX wieku na terenach wschodniej Europy, opisująca między innymi losy polsko-litewskiej rodziny Dowoynów oraz dziadka pani Hempel – Jerzego Paciorkowskiego.

Początek spotkania w Muzeum Narodowym w Kielcach, które poprowadzi dr Agnieszka Kowalska-Lasek o godzinie 18. Wstęp jest bezpłatny.  

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO