Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

KULTURA

Już za kilka dni premiera filmu „Notre-Dame płonie”

środa, 17 sierpnia 2022 10:31 / Autor: Radio eM
Już za kilka dni premiera filmu „Notre-Dame płonie”
Już za kilka dni premiera filmu „Notre-Dame płonie”
Radio eM
Radio eM

Już 19 sierpnia odbędzie się premiera dramatu „Notre-Dame płonie”. Tę produkcję wyreżyserował jeden z największych twórców współczesnego kina - Jean-Jacques Annaud. To wstrząsająca historia walki o ocalenie jednego z najświętszych miejsc Europy oraz bezcennych relikwii chrześcijaństwa.

Reżyser „Notre-Dame płonie”, Jean-Jacquesa Annaud, jest twórcą takich filmów jak „Imię Róży”, „Siedem lat w Tybecie”, czy „Wróg u bram”. W jednej z głównych ról zobaczymy Maximiliena Seweryna (syn Andrzeja Seweryna).

Film opowiada historię dramatu, który wydarzył się w poniedziałek, 15 kwietnia 2019 roku. Wielu odebrało pożar jak zdarzenie symboliczne a nawet profetyczne. Nie tylko katolicy wstrzymali oddech obserwując setki strażaków stających do walki z żywiołem. Warunki były niezwykle trudne, ponieważ ogień rozprzestrzeniał się na trudno dostępnym poddaszu, a stawka ogromnie wysoka, bo chodziło nie tylko o ocalenie jednej z najwspanialszych budowli sakralnych na Ziemi, ale także bezcennych relikwii. W skarbcu katedry przechowywana jest między innymi korona cierniowa Chrystusa.

Mury „Matki Wszystkich Katedr” przetrwały, ale wtedy były momenty, w których wydawało się, że odwaga, doświadczenie i specjalistyczny sprzęt mogą nie wystarczyć do uratowania Notre Dame. Wokół katedry gromadziły się tysiące wiernych, by modlitwą wesprzeć bohaterów. Film pokazuje siłę wiary i modlitwy zwykłych ludzi w starciu z potęgą niszczycielskiego żywiołu.

Za scenariusz odpowiada Jean-Jacques Annaud i Thomas Bidegain. Obsada: Samuel Labarthe – Generał Gontier, Jean-Paul Bordes – Generał Gallet, Mikael Chirinian – Laurent Prades, Garlan Le Martelot – Administrator katedry Aurelien, Dimitri Storoge – Kapitan Francis, Jeremie Laheurte – Adiutant Joel, Maximilien Seweryn – Oficer Reynald, Pierre Lotin – Pułkownik Alexandre, Ava Baya – Strażaczka Marie-Eve, Nathan Gruffy – Strażak Victor, Vassili Schneider – Kapral Sandro.

Premiera już w najbliższy –piątek. Zwiastun można obejrzeć pod linkiem: https://youtu.be/vqWj0Auj6v8

notr

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO