Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

KULTURA

"Pewnego razu w kamienicy..." Zaprasza Ewa Lubacz

piątek, 24 kwietnia 2020 11:48 / Autor: Beata Kwieczko
"Pewnego razu w kamienicy..." Zaprasza Ewa Lubacz
"Pewnego razu w kamienicy..." Zaprasza Ewa Lubacz
Beata Kwieczko
Beata Kwieczko

Jest kolejna propozycja dla miłośników sztuki. Ewa Lubacz, aktorka Teatru Lalki i Aktora "Kubuś" w Kielcach, przygotowała cykl małych historii pt. "Pewnego razu w kamienicy...". Jego konwencja jest inspirowana spektaklem "Pod adresem marzeń", który miał swoją premierę w "Kubusiu" w styczniu ubiegłego roku.

- Pomysł chodził mi po głowie jeszcze przed tym, zanim zaczęła sie pandemia, ale kiedy już zostaliśmy uwięzieni w domach, postanowiłam wykorzystać ten czas na jego realizację. Jeśli chodzi o scenografię i całe zaplecze techniczne, to pomaga mi w tym mój mąż, który jest plastykiem, a muzycznie wspomogła mnie córka - mówi Ewa Lubacz, inicjatorka przedsięwzięcia i aktorka Teatru lalki i Aktora "Kubuś" w Kielcach.

Konwencja cyklu jest luźno inspirowana spektaklem "Pod adresem marzeń", który przygotował czesko-polski duet reżysera Marka Zákostelecký’ego i dramatopisarki Elżbiety Chowaniec. Sztuka jest grana w "Kubusiu" od stycznia 2019 roku. To pełna ciepła i humoru opowieść inspirowana prawdziwą oraz niezwykle ciekawą historią budynku, w którym mieści się Teatr. Nad montażem filmiku czuwa Przemysław Żmiejko, reżyser teatralny. Zapowiedź projektu została wyemitowana w ubiegły czwartek, a teraz co tydzień będą ukazywały się kolejne odcinki.

- Mamy sześć mieszkań kamienicy, w związku z tym powstanie tyle samo krótkich filmików, z których każdy będzie opowiadał o innym bohaterze, mieszkańcu tego domu. Będzie tam m.in. przepiękna Marianna o długich włosach, które czesała w oknie i wtedy pojawiało się pod nim wielu adoratorów oraz biedny malarz, któremu groziła eksmisja, ale pewne wydarzenia pomogły mu przetrwać. Bedzie też historia Felka, który uwielbiał różne zwierzęta oraz owady i Basi, która robiła potajemnie teatrzyk. Pojawi sie też niemiła pani sąsiadka i detektyw - wylicza aktorka i dodaje, że wszystko będzie w stylu retro.

- To jest konwencja kina niemego, ale te historie powstają też na papierze w formie opowiadań. Potem nagrywam je i to stanowi bazę do tego, jak to przedstawić wizualnie. Każdy odcinek to kilkuminutowa opowieść - tłumaczy.

Cykl małych historii będzie ukazywał się w każdy czwartek o godzinie 12 na profilu Facebookowym "Kubusia", a także na kanale  YouTube https://www.youtube.com/channel/UChHyo6_E8blxresvg67KqXA.

Tam też można obejrzeć zapowiedź pt. "Ewa tęskni za teatrem".

Niespodzianką dla osób, które będą śledzić historie bohaterów kamienicy, będzie możliwość nagrania siódmego odcinka. Przygotuje go osoba, która będzie miała najciekawszy pomysł.

ewalubacz

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO