Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

KULTURA

Rusza Kielecki Międzynarodowy Festiwal Teatralny

poniedziałek, 26 września 2022 16:03 / Autor: Łukasz Czerwiak
Rusza Kielecki Międzynarodowy Festiwal Teatralny
Rusza Kielecki Międzynarodowy Festiwal Teatralny
Łukasz Czerwiak
Łukasz Czerwiak

Spektakl Teatru Dramatycznego z Warszawy "Kruk z Tower" otworzy we wtorek, 27 września  4. Kielecki Międzynarodowy Festiwal Teatralny. Mottem całego wydarzenia będzie dom – rozumiany jako sentymentalna przestrzeń tradycji oraz miejsce relacji międzyludzkich.

W ramach festiwalu będzie można zobaczyć 10 spektakli (wszystkie będą rozpoczynać się o godzinie 19:00):

27.09. KRUK Z TOWER reżyseria: Aldona Figura, Teatr Dramatyczny, Warszawa (Teatr Żeromskiego)

Nastoletni Kostia po śmierci ojca żyje w konflikcie z matką (Katarzyna Herman). Tworzy ona fałszywe konto na Facebooku, aby nawiązać kontakt z synem, czego skutkiem są długie rozmowy. Czego o sobie się dowiedzą? Czy ryzyko matki się opłaci?

28.09. RESZTKI reżyseria: Ewelina Marciniak, Teatr Wybrzeże, Gdańsk (KCK)

Intymny obraz zwykłej żydowskiej rodziny dzień przed wybuchem II Wojny Światowej. Adaptacja oparta na kronice losów rodziny z Tarnowa opowiada przede wszystkim o emocjach, które im towarzyszą w przededniu wielkiego dramatu.

30.09. SAMOTNOŚĆ PÓL BAWEŁNIANYCH, reżyseria: Radosław Rychcik, Teatr im. Żeromskiego, Kielce (Teatr Żeromskiego)  

– Samotność na pokaz. Dramat spotkania dwojga ludzi, dwóch mężczyzn, którzy pragną od siebie wszystkiego. Kto jest lepszy w tej galopadzie min, afektów, szantaży. Popis dwóch aktorów, którzy walczą o akceptację dla siebie, walczą o miłość widzów. Czy jest jakaś inna?– mówi reżyser.

01.10. ALTE HAJM/ STARY DOM reżyseria: Marcin Wierzchowski, Teatr Nowy, Poznań (KCK)

W każdym starym domu zapisane są kolejne rozdziały rodzinnej historii. Są takie, które chcemy pamiętać i te, których lepiej nie przywoływać. Dwie rodziny spotykają się w starym domu, z którego się wywodzą. Okazuje się, że duchy przeszłości nie śpią.

04.10. ŁATWE RZECZY reżyseria: Anna Karasińska, Teatr im. Jaracza, Olsztyn (Teatr Żeromskiego)

Dwie kobiety, ciemna scena, elementy ciszy oraz zacierająca się granica między fikcją, a rzeczywistością. Przedstawienie rozpoczyna monolog o niechęci do własnego ciała. Następnie między bohaterkami rodzi się napięcie wynikające z ich ciał, gestów i słów …

06.10. TRAMWAJ ZWANY POŻĄDANIEM reżyseria: Małgorzata Bogajewska, Teatr Ochoty, Warszawa (Teatr Żeromskiego)

Porządek życia szczęśliwego, młodego małżeństwa zaburza wizyta siostry kobiety. Budzi ona ogrom skrywanych pretensji, niezaspokojonych ambicji. Historia jest pretekstem do refleksji nad ocenianiem, szczęściem i tym jak je mierzyć oraz o domie.  

08.10. LUDVIG reżyseria: Jan Jeliński, Teatr im. Żeromskiego, Kielce (koprodukcja Nowy Teatr, Warszawa) (Teatr Żeromskiego)

Historia Ludwiga II Bawarskiego, króla Bawarii, która prowadzi do refleksja nad szukaniem własnej tożsamości, presją oczekiwań jaką społeczność nakłada na jednostkę oraz skutkami jakie przynosi antysemityzm.

09.10. ODYSEJA. HISTORIA DLA HOLLYWOODU reżyseria: Krzysztof Warlikowski, Nowy Teatr, Warszawa (KCK)

Przedstawienie pełne gwiazd to wędrówka od Homera i jego bohatera Odysa do Hanny Krall i jej bohaterki Izoldy, Żydówki, która przez całą wojnę próbowała uratować męża. Zestawienie pierwszej wojny ludzkości, czyli zdobycia Troi z światowymi wojnami XX wieku.

11.10. CHOLERNIE MOCNA MIŁOŚĆ reżyseria: Aleksandra Jakubczak, Teatr im. Horzycy, Toruń (Teatr Żeromskiego)

Prosty, odważny spektakl podejmujący aktualne temat. Historia tragicznej miłości młodego chłopaka, który dorabiający śpiewaniem na niemieckich przedstawieniach, zakochuje się w oficerze Wehrmachtu.

12.10. KARTONPAPA/TATA Z TEKTURY reżyseria: István Tasnádi, Szkéné Színház, Budapest (napisy w j. polskim) (KCK)

Przygotowaniu do rodzinnego spotkania towarzyszy napięta atmosfera. Ewa, taszczy pod pachą wyciętą z tektury naturalnej wielkości sylwetkę mężczyzny. Twierdzi, że to jej niedawno zmarły mąż. Sylweta zwana „Tatą z tektury” zasiada przy stole…

Oprócz przedstawień odbędą się także wernisaże, debaty oraz czytania dramtów.

29.09. Debata Nowe definicje – edukacja (Joanna Nawrocka i Daniel Arbaczewski, prowadzący: Wojciech Szot) (Teatr Żeromskiego)

30.09. GO HOME, POLISH – wernisaż wystawy fotograficznej Michała Iwanowskiego (WDK, Galeria u Strasza)

05.10. Debata Nowe definicje - dziadersi (Małgorzata Wdowik i Filip Pawlak, prowadząca: Anna Sańczuk)

Czytanie dramatu „Grupa krwi” Anny Wakulik, reż. Mykola Panasiuk (Teatr Żeromskiego)

07.10. Debata Nowa definicje – feminizm (Katarzyna Czajka-Kominiarczuk, Zofia Krawiec, Joanna Ostrowska, prowadzenie: Paulina Małochleb) (Teatr Żeromskiego)

13.10. Czytanie dramatu „Wolny strzelec” Ishbel Szatrawskiej, reż. Karolina Kowalczyk (Teatr Żeromskiego)

Spektakle są biletowane, zaś na czytania, wystawy i debaty wejście jest bezpłatne.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO