Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

KULTURA

Umieranie w Teatrze Żeromskiego

piątek, 27 stycznia 2023 18:51 / Autor: Łukasz Czerwiak
Umieranie w Teatrze Żeromskiego
Umieranie w Teatrze Żeromskiego
Łukasz Czerwiak
Łukasz Czerwiak

W piątek, 27 stycznia na tymczasowej scenie Teatru im. Stefana Żeromskiego będzie miała miejsce kolejna premiera. Tym razem w Kielcach zadebiutuje „Jak nie zabiłem swojego ojca i jak bardzo tego żałuję".

Przedstawienie jest koprodukcją Teatru z Teatrem Łaźnia Nowa z Krakowa. Jest ono oparte o książkę autorstwa reżysera – Mateusza Pakuły. Powieść nosi taki sam tytuł, co przedstawienie i ukazała się półtora roku temu. Opowiada o przeżyciach dramaturga z czasu, gdy z tego świata odchodził jego ojciec, który był chory na raka trzustki.

– Ludzie w całej Polsce bardzo przeglądają się w tej historii. Pragnę podkreślić, że tematem jest umieranie, a nie śmierć. Nie o niezgodzie na śmierć, tylko na jakość samego umierania. Powieść jest mocno krytyczna wobec „instytucji opiekuńczych” – mówił.

Twórca podkreślił również, że jego celem było ukazanie rodziny, jako jedynej instytucji, która w takiej sytuacji próbuje dawać radę.

– Dzięki czułości daje ona radę wyjść obronną ręką, jakkolwiek źle to nie brzmi. Nazywam to współumieraniem, ponieważ wszyscy członkowie rodziny zaangażowani w pomoc przy chorobie mojego ojca tak to odczuwali. Było to wspólne, rodzinne umieranie. Jest to także trochę śmieszna opowieść, chociaż do końca tak to nie brzmi – dodał.

W przedstawieniu występuje Marcin Pakuła, brat reżysera.

– Bardziej wzruszałem się i śmiałem w trakcie czytania książki. Teraz jestem jednak wewnątrz dzieła, a wcześniej skupiałem się tylko nad jego odbiorem. Zupełnie się zgadzam z wnioskami, które wyciągnął Mateusz – opowiadał.

Na scenie zobaczymy także: Andrzeja Platę, Wojciecha Niemczyka, Jana Jurkowskiego oraz Szymona Mysłakowskiego.

Przedstawienie będzie także wystawiane 28 i 29 stycznia. Początek spektaklów o godzinie 19.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO