Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

KULTURA

Wybitni artyści i naukowcy odwiedzą Kielce

środa, 08 lutego 2023 13:29 / Autor: Michał Łosiak
Wybitni artyści i naukowcy odwiedzą Kielce
Wybitni artyści i naukowcy odwiedzą Kielce
Michał Łosiak
Michał Łosiak

Krzysztof Zanussi, Mariusz Szczygieł, Krzysztof Meissner, Jerzy Maksymiuk – to tylko niektórzy goście Festiwalu Sztuki „Między stronami”. W ciągu miesiąca do Kielc przyjadą wybitni przedstawiciele nauki, sztuki i dziennikarstwa.

Wydarzenie organizuje Stowarzyszenie im. Jana Karskiego we współpracy z instytucjami kulturalnymi. – Kiedy zgłosiłem się do nich z tym pomysłem, wszyscy od razu – bez wstępnych warunków – zgodzili się na współorganizację. To pokazuje ogromny potencjał kulturotwórczy naszego miasta. Chcemy przedstawić możliwości każdej ze sztuk, interpretacji świata, odpowiedzenia na pytanie kim jest człowiek i jaki jest sens życia – tłumaczy Bogdan Białek, prezes Stowarzyszenia im. Jana Karskiego.

6 marca o godzinie 19 w Filharmonii Świętokrzyskiej festiwal rozpocznie spotkanie z Krzysztofem Zanussim, reżyserem, scenarzystą i producentem filmowym, związanym z kinem Młodej Kultury oraz kinem moralnego niepokoju i uważanym za jednego z najwybitniejszych reżyserów polskiego kina.

– To marzenie, które się ziści. Kilka lat temu zapytałem Krzysztofa Zanussiego czy przyjedzie do Kielc. Odparł, że to on zaprasza do siebie. Teraz okazuje się, że udało się zorganizować spotkanie w naszym mieście – mówi Jarosław Skulski, kierownik kina Fenomen. Spotkanie będzie połączone z przedpremierowym pokazem filmu „Liczba doskonała”.

9 marca o godzinie 19 w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej z kielczanami spotka się Adam Wajrak, działacz na rzecz ochrony przyrody,  dziennikarz, autor artykułów i książek o tematyce przyrodniczej. Cztery dni później Kielce odwiedzi Mariusz Szczygieł. Wydarzenie będzie miało miejsce 13 marca o godzinie 18 w Dawnym Pałacu Biskupów Krakowskich. W tym miesiącu nie zabraknie również innych spotkań i wystaw. 

Niezwykle ciekawie zapowiada się spotkanie z prof. Krzysztofem Meissnerem, fizykiem teoretykiem, profesorem Uniwersytetu Warszawskiego. Zajmuje się on teoretyczną fizyką cząstek elementarnych, teorią grawitacji i kosmologią. Współpracował z twórcą teorii strun Gabriele Veneziano z CERN w Genewie. Obecnie pracuje razem  z laureatem Nagrody Nobla Rogerem Penrose’em z Oxfordu i Hermannem Nicolai z Instytutu Maxa Plancka w Poczdamie. Razem z profesorem do Kielc przyjedzie Jerzy Sosnowski, autor wywiadu-rzeki z Krzysztofem Meissnerem.

– To postać niezwykła. Spotkanie z pewnością skłoni do refleksji. Profesor patrzy na świat nie tylko z punktu widzenia wąskiego wycinka fizyki, ale zdecydowanie szerzej – wyjaśnia Andrzej Dąbrowski, dyrektor Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej, w której 5 kwietnia o godzinie 18 odbędzie się to wydarzenie.

Osiem dni później, 13 kwietnia o godzinie 18.30 Filharmonię Świętokrzyską odwiedzi Jerzy Maksymiuk, wybitny pianista, dyrygent i kompozytor. Założycie Polskiej Orkiestry Kameralnej, jednej z najlepszych orkiestr na świecie. Zaprezentowany zostanie film „Maksymiukowie. Koncert na dwoje”.

– Przypatrzymy się jemu i jego żonie.  Po projekcji będziemy mieli okazję spotkać się z małżonkami. Spotkanie poprowadzi Aleksander Laskowski, rzecznik prasowy Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina – mówi Jacek Rogala, dyrektor Filharmonii Świętokrzyskiej.

W imprezę zaangażowany jest również Teatr im. Stefana Żeromskiego, Muzeum Dialogu Kultur i Muzeum Narodowe w Kielcach.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO