Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

KULTURA

Znamy plany Filharmonii do końca sezonu. Barwy Romantyzmu już jutro

czwartek, 20 kwietnia 2023 13:27 / Autor: Łukasz Czerwiak
Znamy plany Filharmonii do końca sezonu. Barwy Romantyzmu już jutro
Fot. Fb FŚ
Znamy plany Filharmonii do końca sezonu. Barwy Romantyzmu już jutro
Fot. Fb FŚ
Łukasz Czerwiak
Łukasz Czerwiak

Wybitna skrzypaczka, wrocławski chór oraz konkurs pianistyczny im. Maurycego Moszkowskiego – to jedne z propozycji Filharmonii Świętokrzyskiej na ostatni kwartał tego sezonu.

Jedną z gwiazd, która zawita do kieleckiej Filharmonii jest laureatka drugiej nagrody w ubiegłorocznym, 16. Międzynarodowym Konkursie Skrzypcowym im. Henryka Wieniawskiego.

– Z Kazachstanu przyjedzie do nas Meruert Karmenowa, która wykonana koncert Wieniawskiego. Z kolei na zakończenie sezonu będziemy gościć chór Chór Feichtinum z Wrocławia, z którym zaprezentujemy najpiękniejsze, najbardziej znane włoskie chóry operowe. To niecodzienna propozycja w naszym repertuarze – opowiada Jacek Rogala, dyrektor Filharmonii Świętokrzyskiej, która w tym roku po raz kolejny będzie gościć Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. Maurycego Moszkowskiego. Już w maju 14. edycja muzycznej rywalizacji.

– Organizuje go szkoła muzyczna, a my jak zwykle otworzymy konkurs występem ze zwycięzcami z minionego roku. Z kolei na koniec nasza orkiestra zagra z tegorocznymi laureatami – uzupełnia dyrektor.

W ciągu sezonu, nie tylko w każdy piątek będzie można wybrać się na różne koncerty.

– Zapraszamy także na muzyczne inspiracje podróżami: „IV Symfonia Włoska” Feliksa Mendelssohna czy „Fantazja szkocka” Maxa Brucha. Będziemy gościć świetnych solistów m.in. Roksanę Kwaśnikowską, która ostatnio dwukrotnie występowała w Carnegie Hall albo naszego wiolonczelistę Tomasza Darocha, który pracuje w Łodzi i Wrocławiu – dodaje Jacek Rogala.

Pierwszy z zapowiadanych koncertów już w piątek, 21 kwietnia o godzinie 19. Na początek symfoniczne „Bartwy Romantyzmu”.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO