Reklama Patronat Koncert życzeń Kontakt
Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 FM | Włoszczowa 94,4 FM
Tryb Ciemny
eM Radio
WŁĄCZ RADIO
OTWÓRZ NA TELEFONIE
Kod QR
Agata Wojda otrzymała wotum zaufania i absolutorium od Rady Miasta
autor
Maciej Piętka
2026.06.25 16:18

Podczas dzisiejszej (25 czerwca) sesji Rady Miasta Agata Wojda otrzymała wotum zaufania. Prezydent uzyskała poparcie 14 radnych, a przeciw zagłosowało 9 osób. O losie uchwały zadecydowali radni niezrzeszeni. Udało się także uzyskać absolutorium za wykonanie budżetu w zeszłym roku.

Po przedstawieniu raportu o stanie gminy, wystąpieniach mieszkańców i długiej dyskusji radnych doszło do kulminacyjnego momentu – głosowania. Choć sprawa wydawała się być „na ostrzu noża”, to ostatecznie okazało się, że wotum udało się przegłosować ze sporym zapasem

– Oczywiście czuję ulgę, bo emocje na tej sali czasem sięgają zenitu. Dlatego bardzo się cieszę z wyniku głosowania, ale nie ze względu na osobistą satysfakcję. To dowód na to, że większość Rady Miasta popiera działania i kierunki rozwoju, które przyjęliśmy. Widzą coraz większe efekty tych działań i naprawdę liczę na partnerstwo. Dziękuje także tym, którzy dzisiaj zabierali głos krytyczny, to też jest bardzo cenne – mówi Agata Wojda, prezydent Kielc.

Przeciwko – podobnie jak przed rokiem – zagłosował cały klub Prawa i Sprawiedliwości. Jak argumentują, miasto pod rządami Agaty Wojdy nie rozwija się tak, jak powinno.

– Wszelkie dane gospodarcze i społeczne pokazują, że miasto Kielce idzie w bardzo złym kierunku. Mamy do czynienia ze wzrostem bezrobocia, spadkiem liczby miejsc pracy, zmniejszeniem sprzedaży w przemyśle i budownictwie, a do tego drastycznie zmniejsza się populacja naszego miasta. Głosowanie „za” wotum zaufania w takiej sytuacji jest czymś kompletnie irracjonalnym i musi nosić przesłanki pozamerytoryczne – argumentuje Marcin Stępniewski, przewodniczący klubu PiS.

Zarząd miasta otrzymał natomiast poparcie największego klubu w Radzie Miasta – Koalicji Obywatelskiej. Jego radni podkreślają, że prezydent realizuje swoje obietnice wyborcze i dlatego zasługuje na wotum zaufania.

– Oceniamy współpracę z panią prezydent bardzo dobrze czego wyraz daliśmy na sesji. Wotum zaufania mieszkańcy dali już podczas wyborów. A to dzisiejsze wotum przyznane przez radę to trochę papierek lakmusowy pokazujący, czy współpraca pomiędzy prezydentem a radnymi istnieje. Naszym zdaniem tak, dlatego głosowaliśmy „za”. Uważamy też, że pani prezydent rozmawia ze wszystkimi radnymi, wbrew temu co mówi opozycja. Dowodem na to jest chociażby uzgodnienie poprawek w budżecie – zaznacza Michał Piasecki, przewodniczący klubu KO.

Na los uchwały wpływ mieli radni niezrzeszeni, którzy jeszcze rok temu nie poparli wotum zaufania – Anna Mazur-Kałuża i Dariusz Gacek. Czy oznacza to, że środowisku skupionemu wokół prezydent udało się odzyskać większość w Radzie Miasta? Odpowiedź poznamy zapewne podczas kolejnych sesji.

Wotum zaufania poparło 14 radnych w tym cały klub Koalicji Obywatelskiej (10 osób) oraz radni niezrzeszeni: Anna Mazur-Kałuża, Dariusz Gacek, Monika Kowalczyk i Natalia Rajtar

Przeciwko zagłosował cały obecny klub PiS (8 osób) oraz przewodniczący Maciej Jakubczyk.

Nieobecni byli Anna Jaworska-Dąbrowska z PiS-u oraz radny niezrzeszony Maciej Bursztein.

Agacie Wojdzie udało się również uzyskać absolutorium za wykonanie budżetu w zeszłym roku. Stosowną uchwałę poparło 15 radnych, 8 wstrzymało się od głosu, a dwóch rajców było nieobecnych.

NAJNOWSZE

OSTATNIA AKTUALIZACJA

95
5,98
98
6,68
ON
6,09
LPG
3,29
ORLEN
Jaworznia 208C, Jaworznia

CENY PALIW

SPRAWDŹ CENY AKTUALIZUJ

CZYTAJ DALEJ