Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

MIASTO

30 lat Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego. Na kieleckim Rynku stanęła wystawa

czwartek, 18 sierpnia 2022 14:05 / Autor: Wojciech Dudkowski
30 lat Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego. Na kieleckim Rynku stanęła wystawa
30 lat Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego. Na kieleckim Rynku stanęła wystawa
Wojciech Dudkowski
Wojciech Dudkowski

Pierwszy Salon Przemysłu Obronnego odbył się we wrześniu 1992 roku. Z tej okazji Targi Kielce przygotowały na kieleckim Rynku wystawę, która przypomina początki i historię tej imprezy.

Prezes Targów Kielce Andrzej Mochoń wspomina, że była to pierwsza ekspozycja na taką skalę w naszym mieście i to od niej zaczęła się historia Targów Kielce.

- Z początkami salonu jest związanych wiele osób, między innymi ówczesny wojewoda kielecki Józef Płoskonka i Robert Rzepka, który wymyślił te targi. Później do organizacji dołączyli się prezydenci, premierzy, ministrowie obrony, prezydenci miasta i bardzo wielu pracowników Targów Kielce. Dzięki nim Salon jest dziś trzecią tego typu imprezą w Europie – podkreśla prezes.

Andrzej Mochoń mówi także, że początki Targów nie były łatwe.

- W tym roku w ogóle się nie denerwuję, bo cała załoga Targów Kielce i wystawcy wiedzą, co robić. To sto procent profesjonalizmu. Na pierwszych targach profesjonalizmu było dziesięć procent, reszta - entuzjazm. Robiłem je z pięcioma paniami, a sam wcześniej odwiedziłem tylko raz targi książki. Wtedy nie istniał jeszcze Internet ani telefony komórkowe. Infrastruktura to były dawne magazyny, lekko przerobione. Pierwsza edycja odbyła się tylko w jednej hali – przypomina.

Oprócz infrastruktury Targów, samo miasto nie było dostatecznie przygotowane na takie imprezy.

- W całych Kielcach działało może pięć hoteli. Nie było w nich nawet odpowiednich kieliszków do wina, nawet w hotelu Exbudu musiałem prosić, aby je zakupili. W recepcjach nie znano języka angielskiego. Do Targów prowadziła tylko jedna droga dojazdowa, od strony ulicy Batalionów Chłopskich – mówi Andrzej Mochoń.

Tegoroczna, 30 jubileuszowa edycja MSPO, będzie inna niż dotychczasowe, nie tylko ze względu na okrągłą liczbę, ale także z powodu trwającej za wschodnią granicą wojny.

- To będzie największy Salon Przemysłu Obronnego w historii. O ile wcześniej o obronności myśleli politycy, wojskowi i częsć mediów, to dla przeciętnego człowieka była to rzecz abstrakcyjna. Dziś ludzie uświadomili sobie, że od tego zależy nasze „być albo nie być” – zaznacza prezes Targów Kielce.

30. Międzynarodowy Salon Przemysłu Obronnego zajmie wszystkie kieleckie hale targowe, a także dużą część placu. Zobaczymy tam czołgi i pojazdy wojsk pancernych i zmechanizowanych, śmigłowce i samoloty, bezzałogowe statki powietrzne, sprzęt wojsk chemicznych oraz urządzenia do łączności. Targi potrwają od 6 do 9 września, natomiast 10 września będą dostępne dla wszystkich.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO