Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

MIASTO

„586 dni stanu wojennego” w „Przystanku Historia” IPN

wtorek, 14 grudnia 2021 14:05 / Autor: Michał Łosiak
„586 dni stanu wojennego” w „Przystanku Historia” IPN
„586 dni stanu wojennego” w „Przystanku Historia” IPN
Michał Łosiak
Michał Łosiak

Jak wyglądało życie w Polsce po 13 grudnia 1981 roku? W jaki sposób Polacy walczyli z komunistycznym reżimem w regionie świętokrzyskim? Jakie były wówczas warunki życia? Między innymi na te pytania znajdziemy odpowiedź, jeśli odwiedzimy wystawę „586 dni stanu wojennego” w „Przystanku Historia” IPN w Kielcach.

Ekspozycja ma oryginalną formę. Na planszach znajdziemy stylizowane na pamiętnik zapiski z poszczególnych dni stanu wojennego.

– Zawarliśmy wszystkie najważniejsze informacje, jakie są związane ze stanem wojennym. To taka „pigułka” najbardziej istotnych wydarzeń i dat. Zaczynamy oczywiście od 13 grudnia 1981 roku, w imieniny Łucji i Otylii. Oprócz faktów ogólnopolskich, możemy także przeczytać o wydarzeniach z regionu świętokrzyskiego. Jeżeli mamy planszę poświęconą pacyfikacji, to w części regionalnej znajdziemy informację o strajku w Hucie im. Nowotki w Ostrowcu Świętokrzyskim. To był największy strajk, który wybuchł po ogłoszeniu stanu wojennego w ówczesnym województwie kieleckim – tłumaczy Edyta Krężołek z IPN w Kielcach.

Wystawa pokazuje także, jak wyglądała walka opozycji antykomunistycznej – od strajków po podziemne wydawnictwa.

– Poruszamy również tematy gospodarcze. W lutym 1982 roku władze wprowadziły podwyżkę, i to bardzo drastyczną, na żywność i energię. Warunku ekonomiczne były bardzo trudne – dodaje nasza rozmówczyni.

Autorzy ekspozycji ukazali na niej także represje, jakimi władze komunistyczne wywierały wpływ na poszczególne grupy zawodowe. Jednym z ważniejszych wydarzeń zaprezentowanych na wystawie jest pielgrzymka św. Jana Pawła II do Polski.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO