MIASTO
Coraz wyższe ceny jabłek!


Od 4.50 do nawet 8 złotych za kilogram wahają się ceny jabłek na kieleckim rynku, jednak najczęściej kupimy je za 6 złotych. Sadownicy ostrzegają: „nie jest dobrze, a ma być jeszcze drożej”.
Jak dowiedzieliśmy się na kieleckich bazarach przy ulicy Seminaryjskiej, największy wpływ na wysoką cenę owoców ma pogoda.
– W głównej mierze na wzrost cen przyczyniły się niewielkie zbiory spowodowane przez liczne przymrozki. Później wystąpiły także gradobicia, które dodatkowo pogorszyły sytuację – mówi pani Krystyna, która sprzedaje na targowisku.
Specjaliści ze Świętokrzyskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego podzielają opinię sprzedających i dodają, że winne temu są również inne czynniki.
– Podczas pandemii wzrosło zainteresowanie zdrową żywnością, w tym jabłkami. Sprzedawcy muszą dostarczać ich więcej, w związku z tym ich koszt jest wyższy. Wysokość cen zależy także od pośredników. Sadownicy bowiem dostają o wiele mniejszą zapłatę niż obowiązujeca na rynku – informuje Grzegorz Jurkowski z Świętokrzyskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego z odziałem w Sandomierzu.
Według ekspertów wysokie ceny jabłek mogą się utrzymać nawet do września. Nie wykluczają także, że jeszcze bardziej pójdą w górę.
http://www.emkielce.pl/miasto/coraz-drozsze-ceny-jablek#sigProGalleriafcc2e0db49
![[FOTO] Rekonstruktorzy pamiętali o powstańcach](/media/k2/items/cache/21e8d9fc09bca05258670ea70a7b3287_L.jpg)
![[FOTO+WIDEO] Kielce upamiętniły rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego](/media/k2/items/cache/02f0072e44b993934e0f21a341c41297_L.jpg)


![[PLAN OBCHODÓW] 81. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego](/media/k2/items/cache/1dea57051831da1efcba52d8c3f10926_L.jpg)



