Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

MIASTO

Jest drogo i będzie drożej. Ceny mieszkań idą w górę

środa, 28 lipca 2021 10:21 / Autor: Michał Łosiak
Jest drogo i będzie drożej. Ceny mieszkań idą w górę
Jest drogo i będzie drożej. Ceny mieszkań idą w górę
Michał Łosiak
Michał Łosiak

Mieszkania w Kielcach drożeją i będą drożeć – zauważają specjaliści i wskazują szereg czynników, które przyczyniają się do wzrostu cen. Czy to dobry moment na zakup swoich czterech kątów?

Sytuacja dotyczy zarówno mieszkań nowych, jak i używanych. Jeśli chodzi o rynek wtórny, to średnia cena wynosi w Kielcach około 6,5 tysiąca złotych za metr kwadratowy. Najtańsze możemy znaleźć na Herbach. Tam zapłacimy cztery tysiące za metr.

– Ceny mieszkań do remontu oscylują między 4,8 a 5,2 tysięcy złotych za metr. Za te w lepszym stanie musimy dać od 6,2 do dziewięciu tysięcy złotych w zależności od lokalizacji – tłumaczy Wojciech Rusin z biura nieruchomości PROPERCO.

Na rynku pierwotnym średnia cena jest podobna – w okolicach 6,5 tysiąca złotych za metr. Najtańsze znajdziemy za około 5,5 tysiąca złotych, a najdroższe za ponad osiem tysięcy. Obowiązuje zasada: im większe mieszkanie, tym mniej zapłacimy za metr kwadratowy. Najdroższe są więc kawalerki.

Analitycy i przedstawiciele branży są zgodni: ceny w najbliższym czasie będą rosły. Jaki jest tego powód? Z pewnością znaczenie ma sytuacja na rynkach finansowych.

– Stopniowo obniżane są od jakiegoś czasu stopy procentowe, decydujące o koszcie kredytu. Zostały one zmniejszone podczas pandemii. Lokaty mają praktycznie zerowe oprocentowanie, więc ludzie szukają innych sposobów inwestowania pieniędzy. Jednym z nich jest zakup mieszkania i jego wynajęcie – dodaje Wojciech Rusin. Takie inwestycje stanowią około 25 procent transakcji na rynku mieszkaniowym. Katalizatorem wzrostu cen jest też ograniczona podaż, czyli liczba mieszkań dostępnych na rynku i przewyższający ją popyt.

Wśród czynników należy także wymienić wciąż rosnące ceny materiałów budowlanych.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO