Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

MIASTO

[FOTO] Magdalena Słoma opowiedziała o wizycie w „mekce fizyków”

czwartek, 23 marca 2023 13:16 / Autor: Łukasz Czerwiak
[FOTO] Magdalena Słoma opowiedziała o wizycie w „mekce fizyków”
[FOTO] Magdalena Słoma opowiedziała o wizycie w „mekce fizyków”
Łukasz Czerwiak
Łukasz Czerwiak

Nauczycielka fizyk Magdalena Słoma z Kielc została laureatką konkursu, dzięki któremu wraz grupą pedagogów odwiedziła Europejską Organizację Badań Jądrowych CERN, w Genewie, w Szwajcarii. Na antenie Radia eM opowiedziała o swoich doświadczeniach.  

Jak informowaliśmy, Magdalena Słoma, nauczycielką fizyki i informatyki w V Liceum Ogólnokształcącym im. ks. Piotra Ściegiennego w Kielcach oraz w Akademickiej Szkole Podstawowej, została laureatką konkursu „Atomy wiedzy”, organizowanego przez Ministerstwo Edukacji i Nauki. Dzięki temu uczestniczyła w tygodniowych warsztatach w miejscu, w którym pragnie być każdy fizyk.

– To był bardzo wartościowy wyjazd. Wróciłam mądrzejsza, bogatsza o nowe doświadczenia, pełna nowych pomysłów i bardzo szczęśliwa. CERN nie był taki bajeczny, jak sobie go wyobrażałam. Myślałam, że będzie bardziej magicznie, ponieważ leży on w pięknych okolicznościach przyrody, a wyglądem przypominał jednak bardziej fabrykę – mówiła w rozmowie z Piotrem Zawadzkim.

Jak przyznała nauczycielka, to nie zgodność z bajecznymi wyobrażeniami była najważniejsza. Zachwyciła ją grupa naukowców, z którymi spotkała się w Genewie.

– To wrażenie pozytywnie mnie rozbiło. Otwartość ludzi tam pracujących, pomimo ich tytułów profesorskich, była olbrzymia. Traktowali nas życzliwie i nie wyczułam żadnego dystansu. Odpowiadali na każde nasze pytanie, dzięki czemu czuliśmy się tam potrzebni. Nasza wspólna edukacja, ponieważ sami oni stwierdzili, że czegoś od nas się nauczyli, to niesamowite doświadczenie. Jestem dumna, że nasze świeże spojrzenie na tę trudną naukę było dla nich inspiracją – dodała.

Tygodniowe warsztaty miały stały cykl, jednak każdy dzień miał inną tematykę. Grupa 36 nauczycieli do południa uczestniczyła w wykładach z naukowcami.

– Najbardziej w głowie utknęła mi prof. Magdalena Kowalska, pracująca tam na stałe, która zajmuje się doświadczeniem „Izolda”. Bada izotopy jąder promieniotwórczych – uzupełnia nasz rozmówca.

Wykłady wprowadzały pedagogów jeszcze głębiej w świat fizyki. Po południu mieli oni szanse wykorzystać zdobytą wiedzę w praktyce. Mieli oni także czas, aby zwiedzić Laboratorium.

Posłuchaj całej rozmowy:

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO