Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM

MIASTO

[FOTO] Żołnierze z Bukówki rozpoczęli świętowanie

piątek, 14 sierpnia 2020 12:18 / Autor: Beata Kwieczko
Beata Kwieczko

W Centrum Przygotowań do Misji Zagranicznych na kieleckiej Bukówce odbył się uroczysty apel z okazji Święta Wojska Polskiego i setnej rocznicy Bitwy Warszawskiej. Podczas obchodów wręczone zostały odznaczenia i wyróżnienia dla najbardziej zasłużonych żołnierzy. Siedem osób otrzymało awanse na wyższe stopnie wojskowe.

Uroczystości rozpoczęły się od złożenia meldunku, podniesienia na maszt flagi państwowej oraz odegrania hymnu. Gości, którzy przybyli na kielecką Bukówkę powitał dowódca garnizonu pułkownik Paweł Chabielski.

– Święto Wojska Polskiego to najważniejsze święto dla każdego żołnierza i każdego obywatela. Obchodzimy je w setną rocznicę Bitwy Warszawskiej. Od końca lipca do pierwszych dni września 1920 roku rozstrzygnęło sie decydujące starcie pomiędzy Polską a bolszewicką Rosją. Krwawe zmagania toczyły na przestrzeni blisko półtora tysiąca kilometrów. Wojna z 1920 roku pokazała ogromny wysiłek całego narodu polskiego i mniejszości narodowych. Wojsko polskie nie pozwoliło na odebranie niepodległości – mówił płk Chabielski. – Dziś pamiętajmy o tych, którzy przelali krew w walce o niepodległość, nienaruszalność granic oraz przetrwanie narodu. Chylimy czoła przed tymi, którzy oddali życie po to, abyśmy teraz mogli żyć w wolnej i niepodległej Polsce – dodał.

Podczas uroczystości wręczone zostały odznaczenia i wyróżnienia oraz awanse na wyższe stopnie wojskowe dla 14 żołnierzy. Stopień majora otrzymała kapitan Małgorzata Michalska.

– Jestem pierwszą kobietą, która została nominowana do tego stopnia w Centrum. Jest to dla mnie wielka satysfakcja, ale też uwieńczenie dotychczasowego wkładu w służbę wojskową – mówi major Michalska.

– Jestem dumny ze swoich żołnierzy, ale także wszystkich, którzy służą nie tylko w kraju, ale także poza jego granicami. W tej chwili mamy żołnierzy na trzech misjach w Kosowie, w Libanie oraz w Hiszpanii, a jednego żołnierza będziemy wysyłali do Rumunii – podkreślił płk Paweł Chabielski.

W obchodach wzięli udział m.in. senator PiS Krzysztof Słoń, wojewoda świętokrzyski Zbigniew Koniusz oraz prezydent Kielc Bogdan Wenta. Wszyscy zaznaczyli, że Centrum Przygotowań do Misji Zagranicznych w Kielcach odgrywa dużą rolę nie tylko w regionie, ale również w kraju i za granicą.

– Jest to jedna z liczących się jednostek, która ćwiczy nie tylko tężyznę fizyczną i sprawności żołnierskie, ale wychowuje prawych obywateli. Dzięki temu bardzo dobrze postrzegamy Wojsko Polskie – stwierdził wojewoda Zbigniew Koniusz.

– Dziękujemy żołnierzom za ich wkład w życie społeczeństwa. Mundur, żołnierz, dowódca to bezpieczeństwo, porządek i dyscyplina, ale przede wszystkim pokój i wolność – dodał prezydent Wenta.

Z kolei senatora Słoń powiedział, że jednostka na Bukówce jest chlubą Kielc. – Powinniśmy być dumni z tego, że tu w Kielcach stacjonuje Wojsko Polskie. W tej chwili jako jednostka szkoleniowa znana na całym świecie, z której przez kilkadziesiąt lat wyszło wielu polskich żołnierzy. Oni również w czasach po II wojnie światowej pokazali jak dobrze wyszkolony jest polski żołnierz – zauważył senator Słoń.

Uroczystości zakończył apel pamięci i salwa honorowa oraz odegranie Pieśni Reprezentacyjnej Wojska Polskiego.

Odznaczenia, wyróżnienia i awanse:

Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda odznaczył:

BRĄZOWYM KRZYŻEM ZASŁUGI:

- płk Paweł CHABIELSKI

- mjr Andrzej SZOSTAK

MEDALEM SREBRNYM ZA DŁUGOLETNIĄ SŁUŻBĘ:

- kpt. Piotr DZIUŁKA

Minister Obrony Narodowej nadał:

ZŁOTY MEDAL ZA ZASŁUGI DLA OBRONNOŚCI KRAJU

- kpt. Piotr DZIUŁKA

BRĄZOWY MEDAL SIŁY ZBROJNE W SŁUŻBIE OJCZYŹNIE

- st. szer. Rafał CZECHOWSKI

Dowódca Generalny Rodzajów Sił Zbrojnych wyróżnił :

Tytułem Honorowym „Zasłużony Żołnierz Rzeczypospolitej Polskiej z odznaką w II stopniu

- mjr Paweł STĘPIEŃ

Odznaką Honorową Wojsk Lądowych:

-ppłk Paweł POLAK

Mianowani decyzją Ministra Obrony Narodowej do stopnia:

MAJORA- kpt. Małgorzata MICHALSKA

KAPITANA- por. Aleksander MISIAK

PORUCZNIKA– ppor. Renata GASZYNA

PORUCZNIKA– ppor. Przemysław PIETRZYKOWSKI

PORUCZNIKA– ppor. Józef SALAME

Komendanta Centrum Przygotowań do Misji Zagranicznych mianował do stopnia:

STARSZEGO SIERŻANTA - sierż. Grzegorz SERWA

PLUTONOWEGO– st. kpr. Marcin GAŁĘZIOWSKI

Nowy numer!
41/2020 41/2020
TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO