Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

MIASTO

II wojna światowa w Kielcach. Nowa wystawa w OMPiO

czwartek, 30 sierpnia 2018 12:59 / Autor: Michał Łosiak
II wojna światowa w Kielcach. Nowa wystawa w OMPiO
II wojna światowa w Kielcach. Nowa wystawa w OMPiO
Michał Łosiak
Michał Łosiak

Konspiracyjna szafa, zabawki, czy przedmioty codziennego użytku – takie eksponaty możemy zobaczyć w trakcie zwiedzania nowej odsłony ekspozycji stałej w Ośrodku Myśli Patriotycznej i Obywatelskiej, która dotyczy okupacji niemieckiej w Kielcach.

Wystawa podzielona została na cztery grupy tematyczne. Pierwszym obszarem na niej zaprezentowanym jest życie codzienne mieszkańców naszego miasta, które poznamy dzięki sprzętom gospodarstwa domowego z tamtego okresu takim jak młynek do kawy, czy maszynka do mięsa. Zobaczymy także zabawki w postaci oryginalnych misiów, czy lalek z lat wojennych. Nie zabrakło przedmiotów i środków do utrzymania higieny, takich jak mydło, czy dzbanek z misą. Ważnym elementem tej części jest szafka z lekami i materiałami opatrunkowymi, które w trakcie wojny były niezwykle cenne. Swoje miejsce znalazła również okupacyjna prasa „gadzinowa”. – Ekspozycja odpowiada na liczne pytania, które stawiane są przez odwiedzające nas osoby. Wielu pytało: Jak ci ludzie żyli? Jak jedli? Jak się myli? – tłumaczy dr Marek Maciągowski, dyrektor naukowy OMPiO.

Następnie wchodzimy do pomieszczenia, które wygląda na typowy pokój mieszczański z tamtego okresu. Tutaj uwaga skupia się na kolejnym obszarze, czyli obszarze edukacyjnym. Znajdujemy książki leżące na stole, tablicę upamiętniającą osoby zasłużone w tej sferze życia okupacyjnego, ale również ukryte w szufladzie materiały książkowe, za które groziły wysokie kary.

Na jednej ze ścian tego pomieszczenia znajduje się spora szafa, która po otwarciu okazuje się...drzwiami. Za nimi zobaczymy świat konspiracji, która prowadzona była w tym trudnym okresie. Znajdziemy tu rysunki z symbolami polskiego podziemia niepodległościowego, za które wielu zapłaciło życiem, ale również broń i tablice opisującą ruchy konspiracyjne. Przez bramę z krat przechodzimy do następnego obszaru tematycznego jakim jest zagłada Żydów i Polacy ich ratujący. Na ścianie widnieją nazwiska zamordowanych, zdjęcia i obszar kieleckiego getta pokazany na mapie. – Postanowiliśmy, ze nasza ekspozycja będzie narracyjnym muzeum z pewną opowieścią. Jest to potrzebne, żeby ludzie stąd pochodzących, przede wszystkim młodzi, poznali swoją ojczyznę. Nie ma patriotyzmu bez poznania miejsca, z którego się pochodzi. To misja naszego ośrodka – wyjaśnia Jolanta Białek, kierownik działu edukacji w OMPiO.

Wystawa będzie dostępna dla wszystkich od soboty.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO