Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

MIASTO

[FOTO] Kielce uczciły odzyskanie niepodległości. Uroczystości w stolicy regionu

piątek, 11 listopada 2022 14:15 / Autor: Łukasz Czerwiak
[FOTO] Kielce uczciły odzyskanie niepodległości. Uroczystości w stolicy regionu
[FOTO] Kielce uczciły odzyskanie niepodległości. Uroczystości w stolicy regionu
Łukasz Czerwiak
Łukasz Czerwiak

Msza Święta za Ojczyznę, składanie wieńców pod pomnikami, ceremoniał wojskowy oraz licznie zgromadzeni mieszkańcy – tak w Kielcach uczczono 104 rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę.

Obchody rozpoczęły się o 10:30 od złożenia wieńców przed pomnikiem Niepodległości. Pół godziny później w kieleckiej bazylice katedralnej rozpoczęła się Msza Święta w intencji Ojczyzny, której przewodniczył Biskup Kielecki Jan Piotrowski. Podkreślił on, że w odzyskaniu wolności, ważnym elementem była wiara w Boga, który jest bliski. Więcej TUTAJ.

Po zakończonej liturgii licznie zgromadzeni kielczanie wspólnie odśpiewali hymn państwowy przed Muzeum Narodowym, skąd wyruszyła kolumna pododdziałów w stronę placu Wolności.   

Główna część obchodów rozpoczęło złożenie meldunku Dowódcy Garnizonu Kielce przez dowódcę uroczystości. Po przeglądzie pododdziałów, podniesiono  flagę państwową oraz odśpiewano hymn państwowy. Wraz z Młodzieżową Orkiestrą Dętą OSP Krasocin wykonały go dzieci z kieleckich szkół. Przemówienie okolicznościowe wygłosił Wojewoda Świętokrzyski Zbigniew Koniusz: 

– Bardzo wam dziękuję za organizację tej uroczystości i tym, którzy tu przybyli, aby świętować ten ważny dzień. Mamy powód do radości, ponieważ dzisiaj możemy spokojnie powiedzieć, że Polska, o jakiej marzono przez 123 lata niewoli, ta Polska jest, rozwija się i kwitnie. Popatrzmy na historyczną zaszłość. Suwerenność została odzyskana i przyszła kolejna Rzeczypospolita. Ojcowie drugiej RP wiedzieli, że wywalczony nowy porządek nie może być sam dla siebie. W powojennych latach powstało coś nowego m.in. służba cywilna, kolejna armia ludzi. Nie musieli oni jednak chwycić za broń, ponieważ mieli inne zadanie. Musieli i to zrobili scalili podzieloną Polskę w jeden organizm, którym my teraz jesteśmy –  zaznaczył wojewoda.  

Posłuchaj całego przemówienia:

Zostały odczytane listy od Mariusza Błaszczaka, ministra obrony narodowej oraz Przemysława Czarnka, ministra edukacji i nauki. Głos zabrali także zgromadzeni goście m.in. senator Krzysztof Słoń.

– Sięgnijmy do głębi dziejów. Rok 966, książę Mieszko I oddaje naszą ziemie w ręce Boga. Dokonuje chrztu polskiej ziemi, na wieki. Rodzi ona potem każdemu pokoleniu prawdziwych patriotów, zatroskanych o wolność i suwerenność granic. Wszyscy, którzy na przestrzeni dziejów wypełnili swoją rolę i walczyli o niepodległą Polskę, a szczególnie ci, których dzisiaj wspominamy, zostawili nam Ojczyznę, jako testament, aby każdy z nas o Nią dbał – mówił parlamentarzysta.

W niepodległościowym apelu pamięci, przywołano nazwiska ważnych dla polskiej niepodległości postaci. Wszystkich bohaterów uczczono salwą honorową.  Po złożeniu wieńców, odbyła się uroczysta defilada pododdziałów honorowych oraz występy artystyczne.

11 listopada w Sali widowiskowej WDK o godzinie 18:00 rozpocznie się koncert „Wyśpiewać Niepodległość", a o tej samej porze w Biurze Wystaw Artystycznych będzie można podziwiać wystawę fotografii Krzysztofa Zająca „Biało-czerwona”. Przypominamy również, że w ramach uroczystości, na antenie Radia eM Kielce gramy dzisiaj tylko polskie utwory.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO