MIASTO
Lapidarium i piknik rodzinny w rocznicę otwarcia Dworca Autobusowego
Pamiątki po dawnym dworcu, wystawa prac dzieci i festyn rodzinny na skwerze Edwarda Modrzejewskiego – tak kielczanie świętują pierwszą rocznicę otwarcia dworca autobusowego po modernizacji.
W głównej hali, na parterze otwarto lapidarium – wystawę pamiątek po dawnym dworcu autobusowym. Znajdziemy tam m. in. dawne rozkłady jazdy autobusów, tabliczki relacyjne, kasy fiskalne, oryginalne megafony i drewnianą ławkę. W tworzeniu wystawy uczestniczył Klub Miłośników Komunikacji Miejskiej w Kielcach
- Ten dworzec to nie tylko budynek, to ważny element, który zakorzenił się w historii i tożsamości naszego miasta. Jesteśmy jednym z niewielu miast, gdzie udało się w tak dobrym stanie utrzymać nasze dziedzictwo lokalne – mówi wiceprezydent Kielc Agata Wojda i dodaje, że duży udział w odbudowie dworca mieli także mieszkańcy Kielc, którzy wywierali presję na mieszkańcach miasta i na radnych.
Gośćmi specjalnymi wydarzenia byli Ewa i Tadeusz Sayorowie – wieloletnia dyrektor Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad Kielcach i były wiceprezydent miasta. To też najbliższa rodzina inż. Mieczysława Kubali, jednego z projektantów pierwszego dworca:
– Dla taty to dalej ważna sprawa. Wciąż obserwuje i komentuje, bardzo podoba mu się przebudowa dworca. W zeszłym roku miał okazję być na otwarciu. Wszystko z tego, co się dziś działo opowiemy mu i pokażemy – mówi Ewa Sayor.
Kolejnym punktem programu było rozstrzygnięcie konkursu plastycznego, którego tematyką był kielecki dworzec. Nagrody przyznano w czterech kategoriach wiekowych. W najmłodszej pierwsze miejsce zdobyła pięcioletnia Maja Malarczyk, w grupie od 7 do 13 lat ośmioletnia Iga Rzepka, w grupie od 14 do 18 lat siedemnastoletnia Anna Karczewska, natomiast wśród dorosłych – dwudziestotrzyletni Paweł Nowak.
Na skwerze Edwarda Modrzejewskiego przed dworcem trwa piknik rodzinny. Na scenie występują podopieczni świetlic Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie, swoje stoiska wystawiły także Muzeum Zabawy i Zabawek, Zarząd Transportu Miejskiego oraz Fundacja Dr Clown.
Specjalny namiot wystawiła także firma Mattel, właściciel marki „Tomek i przyjaciele”. W nim dzieci mogły bawić się modelami bajkowych pociągów. Firma przyznała także Kielcom wyróżnienie najbardziej przyjaznego miasta w Polsce. Więcej o tym piszemy tutaj.
http://www.emkielce.pl/miasto/lapidarium-i-piknik-rodzinny-w-rocznice-otwarcia-dworca-autobusowego#sigProGalleria161bbfb389