Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

MIASTO

Łaziki z elektrośmieci - pierwszy dzień European Rover Challenge w Kielcach

piątek, 09 września 2022 14:44 / Autor: Wojciech Dudkowski
Łaziki z elektrośmieci - pierwszy dzień European Rover Challenge w Kielcach
Łaziki z elektrośmieci - pierwszy dzień European Rover Challenge w Kielcach
Wojciech Dudkowski
Wojciech Dudkowski

Trwa pierwszy dzień European Rover Challenge – konkursu łazików marsjańskich. Po oficjalnym otwarciu, odwiedzić można było Strefę Inspiracji i obejrzeć łaziki startujących ekip. Rozstrzygnięty został także konkurs pojazdów kosmicznych wykonanych z elektrośmieci.

Imprezę rozpoczęła ceremonia otwarcia z udziałem przedstawicieli władz państwowych i samorządowych, rektora uczelni oraz prezesa Polskiej Agencji Kosmicznej.

Następnie na torze marsjańskim zaprezentowano łaziki wykonane z elektrośmieci, biorące udział w konkursie.

– Dzięki temu można obniżyć koszty, zrobić to w zasadzie za darmo. Swoją pierwszą lunetę zrobiłem ze szkieł z Polskich Zakładów Optycznych i z rur kanalizacyjnych – wspominał profesor Grzegorz Wrochna, prezes Polskiej Agencji Kosmicznej.

Maciej Myśliwiec z European Rover Challenge podkreślił, że stały pobyt na innej planecie będzie wymagał zmiany sposobu myślenia.

– Miliony kilometrów od domu nie będzie możliwości stałego pozyskiwania nowych materiałów, trzeba będzie korzystać z odzysku. Trzeba będzie nauczyć przyszłych astronautów myślenia, że każda rzecz ma wielokrotne zastosowanie.

Pierwsze miejsce w konkursie na łazik z recyklingu zajął Maciej Niziński, student elektrotechniki na Politechnice Świętokrzyskiej.

– Ostatnio często wyrzucane są hulajnogi elektryczne. Wykorzystałem sześć kół, które miały wbudowane silniki, były jeszcze całkiem sprawne. Odnowiłem też baterię z takiej hulajnogi. Wziąłem też panel fotowoltaiczny z lampki ogrodowej – wymienia. Jak dodaje, do elektrośmieci dokupił tylko sterowniki do silnika, mikrokontroler i kilka śrubek. Łącznie kosztowało to około 120 złotych. Konstrukcja była jednak czasochłonna.

Konkurs, organizowany wspólnie przez Fundację Odzyskaj Środowisko, RLG RELECTRA Polska Organizacja Odzysku Sprzętu Elektrycznego i Elektronicznego S.A, MB Recycling oraz Politechnikę Świętokrzyską, jest elementem projektu edukacyjnego Elektryczne Śmieci. 

– Komisja konkursowa stanęła przed bardzo trudnym zadaniem. Siedem unikatowych pojazdów ocenialiśmy pod kątem zgodności pracy z tematem konkursu; wykorzystania w projekcie gotowych elementów pochodzących z profesjonalnych zakładów przetwarzania; oryginalności projektu oraz funkcji motorycznych łazików.  Każda z sond czymś nas zaskoczyła więc obrady były niezwykle trudne – mówi Monika Wyciechowska z RLG.

-Cieszę się, że w kolejnej edycji konkursu powstało aż 7 oryginalnych sond kosmicznych. Mam nadzieję, że w każdej kolejnej edycji liczba prac będzie rosnąć, a pomysłowość studentów będzie nas stale zaskakiwać – mówi Kinga Rodkiewicz z Fundacji Odzyskaj Środowisko.

W auli Politechniki można uczestniczyć w ciekawych wydarzeniach i spotkaniach. Jednym z gości byli twórcy kanału Astrofaza na Youtube, którzy opowiadali o wizicie w Europejskiej Agencji Kosmicznej.

– Jest tam model Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, który można zwiedzać, przedstawia on jak wygląda moduł Collumbus. Tam realizowaliśmy zdjęcia z lekarzem astronautów – opowiadał Piotr Kosek, twórca kanału.

European Rover Challenge potrwa do niedzieli 11 września. Szczegółowy program wydarzeń dostępny jest tutaj. Wiele z nich transmitowanych jest przez YouTube organizatorów.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO