Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

MIASTO

Loteria „Profilaktyka 40 plus”. Skorzystaj z badań i wygraj nagrodę

środa, 15 lutego 2023 11:46 / Autor: Iwona Gajewska-Wrona
Loteria „Profilaktyka 40 plus”. Skorzystaj z badań i wygraj nagrodę
Loteria „Profilaktyka 40 plus”. Skorzystaj z badań i wygraj nagrodę
Iwona Gajewska-Wrona
Iwona Gajewska-Wrona

Ministerstwo Zdrowia zachęca do skorzystania z programu „Profilaktyka 40 plus”. Od 1 lutego, przy okazji realizacji badań, można również uczestniczyć w loterii. Do wygrania jest pula nagród o wartości 3,5 mln zł, w tym m.in. karty sportowe, bony podarunkowe, rowery, bieżnie, wejściówki do SPA, sprzęt elektroniczny. Pierwsze losowanie już dziś, 15 lutego.

Przypominamy, że „Profilaktyka 40 plus” to program adresowany do osób, które ukończyły czterdzieści lat.

- Nie ma tu górnej granicy wieku. Dlatego zachęcamy też osoby starsze do skorzystania z oferowanych badań – podkreśla Beata Szczepanek, rzecznik świętokrzyskiego oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia.

Badania diagnostyczne, które wchodzą w skład programu "Profilaktyka 40 plus", dzielą się na trzy grupy: badania dla kobiet, badania dla mężczyzn i pakiet wspólny.

- Pakiet dla kobiet zawiera: morfologię krwi obwodowej ze wzorem odsetkowym i płytkami krwi, stężenie cholesterolu całkowitego albo kontrolny profil lipidowy, stężenie poziomu glukozy, oznaczenie hemoglobiny glikowanej HbA1c, kreatyninę, badanie ogólne moczu, kwas moczowy oraz krew utajoną w kale. Pakiet dla mężczyzn zawiera dodatkowo badanie w kierunku raka prostaty PSA. W pakiecie wspólnym jest natomiast: pomiar ciśnienia tętniczego, pomiar masy ciała, wzrostu, obwodu w pasie oraz obliczenie wskaźnika masy ciała (BMI) oraz ocenę miarowości rytmu serca – wymienia Beata Szczepanek.

Aby skorzystać z programu należy wypełnić ankietę umieszczoną w Internetowym Koncie Pacjenta (IKP). To pozwoli na wygenerowanie zlecenia pakietu odpowiedniego dla płci oraz czynników ryzyka zidentyfikowanych u danej osoby. Jeżeli ktoś nie loguje się do IKP, może skorzystać z pomocy konsultantów programu pod numerem infolinii 22 735 39 53 lub u swojego lekarza POZ.

Po wypełnieniu ankiety, trafia ona do centrum e-zdrowia, a tam będzie generowane e-skieorwanie. Ze skierowaniem zgłaszamy się do placówki, która ma umowę z Narodowym Funduszem Zdrowia na wykonywanie tych badań.

E-skierowanie na badania, nie wymaga wydrukowania ani pobrania go z Internetowego Konta Pacjenta. Placówka medyczna, która będzie miała umowę z NFZ na prowadzenie badań, pobierze tę informację z systemu informatycznego – wystarczy zgłosić się do niej z dowodem osobistym.

Beata Szczepanek przypomina, że wszyscy, którzy skorzystają z programu „Profilaktyka 40 plus” mogą wziąć udział w loterii.

- Oczywiście największą nagrodą jest zdrowie, ale by bardziej zachęcić Państwa do udziału, Ministerstwo Zdrowia zorganizowało loterię, w której do wygrania są atrakcyjne nagrody: rowery, bieżnie, sprzęt elektroniczny, czy bony i wejściówki do SPA  - mówi rzecznik NFZ.

Ministerialna loteria wystartowała 1 lutego. Pierwsze losowanie zaplanowano na 15 lutego. - W loterii mogą wziąć udział osoby, które już skorzystały z badań oraz ci, którzy skorzystają z do  31 maja 2023 roku. Muszą jednak potwierdzić chęć udziału w loterii na swoim Internetowym Koncie Pacjenta, na infolinii 22 735 39 53 lub za pośrednictwem lekarza – mówi Szczepanek

Nagrody będą losowane 6 razy: 15 lutego, 8 marca, 29 marca, 19 kwietnia, 16 maja i  7 czerwca. 

1676459528165.jpg

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO