Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM

MIASTO

Morawiecki spotkał się z samorządowcami

środa, 03 sierpnia 2016 17:06 / Autor: Dariusz Skrzyniarz
fot. Dariusz Skrzyniarz
Dariusz Skrzyniarz

Minister rozwoju i wicepremier Mateusz Morawiecki rozmawiał z przedstawicielami świętokrzyskich samorządów o Planie na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju. Zakłada on rozwój infrastruktury drogowej, wsparcie dla innowacji i polskiego biznesu oraz zwiększenie działalności na rynkach zagranicznych. Przedstawiciele władz Polski lokalnej wskazywali obszary, które w ich odczuciu wymagają uwagi.

Minister Morawiecki podczas spotkania w Urzędzie Wojewódzkim mówił, że rządowi zależy na równomiernym rozwoju kraju, a nie tylko wybranych ośrodków. Jego zdaniem równomierny rozwój, to odpowiedzialny rozwój. Tematem większej części dyskusji była infrastruktura drogowa. Już na wstępie, minister deklarował chęć jak najszybszego dokończenia bardzo ważnego również dla naszego regionu odcinka S7 od granic województwa świętokrzyskiego do Warszawy. Istotna jest również realizacja odcinka tej drogi na południu. - Przeznaczyliśmy na to więcej środków niż do tej pory – mówił. - Myślimy też o drodze S74 – dodał. 

Zdaniem Mateusza Morawieckiego najlepiej będzie inwestować w gospodarkę realną, współpracę pomiędzy biznesem a nauką. W te obszary zostaną skierowane większe środki z perspektywy unijnej. 

Rządowi zależy na rozwoju równomiernym, tak by pożegnać się już z dzieleniem kraju na Polskę A, B, a nawet C. To, jak przyznał minister rozwoju, znak firmowy planów. - Chcemy odbudowywać potencjał w oparciu tego, co jest tutaj dostępne, czyli na przykład kruszywa – mówił. Za przykład ważnego przedsiębiorstwa w regionie podał Świętokrzyskie Kopalnie Surowców Mineralnych, które mogą okazać się istotnym graczem w budowie nowych dróg. Minister mówił również o potencjale regionu, jeśli chodzi o obronność. Chodzi tu między innymi o rozwój zakładu Mesko. 

Istotną częścią omawianego w Kielcach planu jest również wsparcie dla przedsiębiorczości. Minister Morawiecki mówił, że nie chodzi o rozdawnictwo, lecz stworzenie odpowiednich warunków dla rozwoju biznesu, które współtworzą samorządy lokalne. Liczy na to, że rozwój wszystkich omawianych obszarów pozwoli na przyciągnięcie większej liczby poważnych inwestorów, zarówno krajowych jak i zagranicznych. - Oczywiście najbardziej zależy mi na tym, by odbudowywać polską własność, która została rozkradziona, zmarnowana przez ostatnie 150 lat. Dziś jest czas na to, byśmy głównie polskich przedsiębiorców wspierali, ale wiadomo, że krajowego kapitału jest za mało – mówił. Dodawał, że cieszy również obecność zagranicznych firm na polskim rynku, która daje zatrudnienie mieszkańcom regionu. 

Po przemówieniu wicepremiera i ministra Mateusza Morawieckiego nadszedł czas na uwagi, pytania, sugestie obecnych na spotkaniu przedstawicieli gmin oraz powiatów. Włodarze w swoich wypowiedziach najczęściej wskazywali na potrzeby zainwestowania w drogi, które przebiegają przez ich samorządy. Rozbudowa szlaków komunikacyjnych jest ważna z punktu widzenia nie tylko sprawnego i bezpiecznego przemieszczania się z punktu A do puntu B, ale również dla rozwoju lokalnej przedsiębiorczości. Przedstawiciele samorządów prosili o ujęcie ich potrzeb w ogólnopolskim planie rozwoju. 

Nowy numer!
41/2020 41/2020
TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO