Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

MIASTO

Na Dyniowej Planecie jesień w pełni!

wtorek, 27 września 2022 16:47 / Autor: Weronika Kępa
Na Dyniowej Planecie jesień w pełni!
Fot. Marcin Kowalczyk
Na Dyniowej Planecie jesień w pełni!
Fot. Marcin Kowalczyk
Weronika Kępa
Weronika Kępa

Piżmowa, zwyczajna, hokkaido, makaronowa i muszkatołowa – to tylko kilka z całej gamy dyń hodowanych na Dyniowej Planecie w… Kielcach! To miejsce zachwyca nie tylko bogactwem kolorów, ale również zapachów i aranżacji rodem z Instagrama. Do tego jest pełne miłości i pasji, którą właściciele, Wiktoria i Mariusz, zarażają od samego wejścia.

Ozdobne i jadalne, malutkie i ogromne, pomarańczowe, zielone, żółte, a nawet białe – na Dyniowej Planecie nie brakuje wyjątkowych odmian dyń, które jesienią mają swoje pięć minut. Jak się okazuje, pomysł na stworzenie tego miejsca zrodził się bardzo spontanicznie.

– Nasz ogród dyniowy powstał w 2020 roku w… dwa dni. Jednak w naszych głowach pomysł zrodził się nieco wcześniej, kiedy to z naszą niespełna roczną córeczką trafiliśmy na jedną z dyniowych farm i zrobiliśmy jej zdjęcia. Stwierdziliśmy wtedy, że chcemy mieć zdjęciową tradycję z dyniami w roli głównej. W kolejnym roku, korzystając z ogrodu mojego taty i z dyń zakupionych od lokalnych rolników stworzyliśmy jedną scenerię, w której zrobiliśmy pamiątkowe zdjęcia sobie i znajomym. W kolejnym roku już mieliśmy swoje dynie i założyliśmy Planetę w Kielcach. Tak to trwa do dziś – mówi Wiktoria Borusińska, współzałożycielka Dyniowej Planety.

Całość nie udałaby się jednak bez ogromnego wsparcia rodziców, Edyty i Bogdana, do których należy gospodarstwo.

– Razem o to wszystko dbamy. Bez ich wiedzy i pracy na pewno nic by się nie odbyło. Można więc powiedzieć, że Dyniowa Planeta jest tworzona z serca przez całą rodzinę – podkreśla nasza rozmówczyni.

Ogród dyniowy to miejsce przede wszystkim do pięknych, jesiennych, rodzinnych zdjęć. – Traktujemy je jak plener fotograficzny, w którym można sobie zrobić pamiątkowe zdjęcia zarówno na social media, jak i do rodzinnego albumu. Jeśli jest taka potrzeba, chętnie pomagamy w ich wykonaniu – zaznacza Wiktoria.

Jednak to sezonowe warzywo na co dzień wykorzystuje się również do innych, nie tylko ozdobnych celów, o czym na Dyniowej Planecie mogą się przekonać przede wszystkim dzieciaki.

– Dynia zyskuje na popularności. Świetnie sprawdza się w kulinariach, ale też w medycynie. Na początku nie wiedzieliśmy, jaki skarb mamy na polu. Teraz już wiemy i przekazujemy tę wiedzę dalej. Odwiedzają nas grupy szkolne i przedszkolne. Edukujemy dzieci nie poprzez wykłady, a bardziej poprzez rozmowę i praktyczną lekcje przyrodniczą. Opowiadamy im o uprawie dyni, o właściwościach, zastosowaniu i różnych ciekawostkach – tłumaczy nasza rozmówczyni i dodaje, że miejsce ma łączyć, a nie dzielić społeczeństwo.

– Chcemy przełamywać stereotyp dyni, który jest kojarzony wyłącznie z amerykańskim świętem. Chcemy pokazać, że jej moc kolorów jest z powodzeniem wykorzystywana zarówno dekoracyjnie, jak i w kulinariach – kwituje nasza rozmówczyni.

Bywa, że właściciele organizują również warsztaty i degustacje, a na co dzień prowadzą niewielki sklepik, w którym można przystanąć i zaopatrzyć się przeróżne rodzaje tego przysmaku. Wiktoria i Mariusz z chęcią doradzają i dzielą się autorskimi przepisami na daną odmianę.

– Mamy ponad pięćdziesiąt odmian dyń z całego świata, które są uprawiane u nas – w jednym z ostatnich gospodarstw rolnych w naszym mieście. Co ważne, uprawiamy je ekologicznie, bez żadnych dodatków, sztucznych nawozów czy chemicznych oprysków. Jest to dla nas bardzo ważne, żeby w ten sposób zachować w dyni to co najlepsze i najcenniejsze – dodaje właścicielka.

Dyniowa Planeta jest zlokalizowana przy ulicy Piekoszowskiej 137 w Kielcach. Można ją odwiedzać jeszcze przez cały październik – w czwartki w godzinach 12-18, a od piątku do niedzieli w godzinach 10-18. Wstęp do ogrodu kosztuje zaledwie piętnaście złotych za osobę (dzieci do dwóch lat bezpłatnie).

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO