Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

MIASTO

„Nie Miej Tego Gdzieś” - Kielce i Busko-Zdrój dołączają do akcji profilaktycznej

piątek, 29 lipca 2022 13:27 / Autor: Wojciech Dudkowski
„Nie Miej Tego Gdzieś” - Kielce i Busko-Zdrój dołączają do akcji profilaktycznej
„Nie Miej Tego Gdzieś” - Kielce i Busko-Zdrój dołączają do akcji profilaktycznej
Wojciech Dudkowski
Wojciech Dudkowski

Rak jelita grubego jest zagrożeniem, można go jednak wyleczyć – uświadamiać kielczan o tym będą lekarze ze Świętokrzyskiego Centrum Onkologii. W sobotę, 6 sierpnia, w na rynku Kielcach oraz w niedzielę, 7 sierpnia, przy Centrum Kultury w Busku-Zdroju odbędą się akcje profilaktyczne oraz darmowe badania.

Kampania ma zachęcić do wykonywania badań w kierunku raka jelita grubego – kolonoskopii oraz badania na krew utajoną w kale. Drugim celem jest uświadomienie osobom, które mają już postawioną diagnozę, że chorobę nowotworową warto leczyć.

- Rak jelita grubego jest nowotworem, który rośnie przez bardzo wiele lat. Jeżeli mamy objawy, które sugerują, że coś może dziać się w naszym przewodzie pokarmowym, to nie należy myśleć, że samo przejdzie, ale trzeba skorzystać z porady lekarza, powiedzieć o swoich wątpliwościach i poprosić o skierowanie na dokładniejsze badania – mówi Izabela Opalińska, rzecznik prasowy Świętokrzyskiego Centrum Onkologii.

Na „Pikniku zdrowia” będzie można m. in. wejść do dmuchanego modelu jelita grubego, gdzie będą wyświetlane filmy na temat powstawania chorób, a także ich leczenia. Pod mikroskopem będzie można obejrzeć komórki nowotworowe. Dostępne będą także darmowe konsultacje dermatologiczne, mammografia i cytologia. Specjaliści pokażą, jak przeprowadzać samobadanie piersi

Z płyty kieleckiego Rynku do Wrocławia wyruszy OnkoTour – rajd rowerowy byłych pacjentów onkologicznych, którzy udowadniają, że raka da się pokonać i jednocześnie zachęcają do badań profilaktycznych.

- W szpitalu spędziliśmy wiele dni, wiele godzin. Prosimy, aby czuwać nad swoim życiem i zdrowiem, aby nie dochodziło do takich momentów, że jesteśmy hospitalizowani – mówi Katarzyna Gulczyńska, prezes fundacji Pokonaj Raka, która organizuje Onko Tour.

Piknik w Kielcach potrwa od 10 do 17, a w Busku od 10 do 16. Współorganizatorami akcji są Rzecznik Praw Pacjenta Bartłomiej Chmielowiec, Narodowy Fundusz Zdrowia oraz Fundacja EuropaColon Polska.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO