Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

MIASTO

[VIDEO+GALERIA] Żywa lekcja historii na ul. Sienkiewicza

czwartek, 01 sierpnia 2019 15:53 / Autor: Magdalena Nowak

Na ulicy Sienkiewicza stanęły dwie barykady powstańcze, a przy nich rekonstruktorzy odtwarzający powstańców warszawskich oraz żołnierzy niemieckich. Kielczanie mogli wziąć udział w żywej lekcji historii, obserwując rekonstrukcję przebiegu walk z 1 sierpnia 1944 roku.

Inscenizację przygotowali Delegatura IPN w Kielcach i Kielecki Ochotniczy Szwadron Kawalerii im. 13 Pułku Ułanów Wileńskich. Rekonstrukcja  przybliżyła życie mieszkańców okupowanej stolicy. Kielczanie mogli zobaczyć wystawę sprzętu i broni oraz oryginalne mundury. – Każdy może zobaczyć, dotknąć i zrobić sobie zdjęcie zarówno z rekonstruktorami, jak i całym ekwipunkiem. Mamy tutaj typowe stroje cywilne  uzupełnione bronią zdobyczną, a także mundury, które kompletowano po zdobyciu niemieckich magazynów. Jest też sylwetka żołnierza Berlingowca, który ocalał na desancie w Czerniakowie, bowiem musimy pamiętać, że do końca powstania kilkuset ocalałych żołnierzy Ludowego Wojska Polskiego walczyło w wojskach powstańczych – opowiada Zbigniew Kowalski ze Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznej  IV Pułku Piechoty Legionów Kielce. – Kielczanie mogli zobaczyć m.in. karabin maszynowy wzór 28, jest to konstrukcja produkowana w dwudziestoleciu międzywojennym na licencji w Polsce. Ciekawostką jest to, że pierwsze strzały  ze strony polskich żołnierzy broniących się przed Niemcami padły z tego sprzętu. Wadą było to, że mieliśmy tej broni za mało – uzupełnia Kowalski.  

Leszek Bukowski historyk z Instytutu Pamięci Narodowej podkreślił, że rekonstrukcje to jeden ze sposobów przywracania pamięci o ważnych wydarzeniach z naszej historii. – Sensem dzisiejszego wydarzenia jest to, abyśmy budowali swoją świadomość, a świadomość możemy budować tylko przez wiedzę. Chcemy też pokazać jak wyglądała rzeczywistość tych czasów, mundury, broń czy pojazdy. Grupy rekonstrukcyjne w ostatnim czasie stały się bardzo popularne, właśnie przez to, że przekazują tę wiedzę w sposób namacalny  – opowiada Leszczek Bukowski.

Kielczanie tłumnie zebrali się na kieleckim deptaku i z zaciekawieniem przyglądali walce toczącej się między barykadami.  - Dla nas osób starszych to niesamowite przeżycie, które umacnia naszą pamięć o wydarzenaich z 1944 roku, a dla moich wnuków to niesamowita atrakcja, zobaczyć na żywo żołnierzy i pzrede wszytskim broń  - podkreśliła pani Lidia. 

Godzina „W” czyli 17.00, 1 sierpnia 1944 r., była początkiem powstania, w którym wzięli udział żołnierze AK niemal ze wszystkich regionów Polski. Powstanie warszawskie było bowiem walką o niepodległość całego kraju i wolność wszystkich Polaków. Niemcy i Sowieci po obu stronach frontu zwalczali oddziały idące powstańcom na pomoc.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO