Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM
×

Ostrzeżenie

JUser::_load: Nie można załadować danych użytkownika o ID: 43.

MIASTO

Obchody XVI Dnia Judaizmu w Kielcach

czwartek, 17 stycznia 2013 09:59 / Autor:

Po raz szesnasty Kościół katolicki w Polsce, jako jeden z czterech w Europie, obchodzić będzie dzisiaj Dzień Judaizmu, święto ustanowione przez Episkopat na życzenie bł. Jana Pawła II. Kielce w 2006 roku były gospodarzami centralnych uroczystości. Wówczas szereg niezapomnianych uroczystości, z nabożeństwem w katedrze włącznie, zorganizowało Stowarzyszenie im. Jana Karskiego we współpracy z biskupem kieleckim.

 

W następnych latach, przy współpracy parafii prowadzonych przez salezjanów lub kapucynów, organiozowano zdarzenia realizujące zamierzenia polskiego Episkopatu, wśród których do najważniejszych należy: przybliżanie nauczania Kościoła na temat Żydów i judaizmu, "wyjaśnianie wiernym tragedię Zagłady Żydów", oraz " ukazywanie antysemityzmu jako grzechu". Episkopat w swoich wskazaniach zachęca także do zapraszania tego dnia "do wspólnej modlitwy przedstawicieli innych Kościołów".

Tegoroczne hasło XVI Dnia Judaizmu "Ja jestem Józef, brat wasz" zostało sformułowane na podstawie historii Józefa, przedstawionej w Księdze Rodzaju. Opowieść ta opiera się na dramatycznych wydarzeniach związanych z relacją Józefa do jego braci. Wprowadza w problematykę poczucia winy, skruchy i pojednania. Jest ona również wymowną ilustracją niezwykle ważnego, ale i trudnego dialogu, który odbywa się w każdej rodzinie.

Spotkanie rozpocznie się w czwartek, 17 stycznia, o godzinie 18. w kościele metodystycznym, przy ul. Małopolskiej 6 w Kielcach. Jego uczestnicy będą mogli przyłączyć się do wspólnego śpiewania po polsku i hebrajsku pod przewodnictwem Agnieszki Kowalczyk oraz obejrzeć film o barwnym rabinie izraelskiem pt. "Rabin Ohad".

Do udziału w spotkaniu modlitewnym z okazji XVI Dnia Judaizmu zapraszają prezes Stowarzyszenia im. Jana Karskiego, Bogdan Białek oraz pastor ks. Janusz Daszuta, przewodniczący Kieleckiej Rady Ekumenicznej.

Nowy numer!
41/2020 41/2020
TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO