Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

MIASTO

Pamiętali o artylerzystach. Stulecie powstania wyjątkowego pułku

środa, 12 czerwca 2019 21:15 / Autor: Michał Łosiak
Pamiętali o artylerzystach. Stulecie powstania wyjątkowego pułku
Pamiętali o artylerzystach. Stulecie powstania wyjątkowego pułku
Michał Łosiak
Michał Łosiak

Stulecie powstania 2. Pułku Artylerii Lekkiej Legionów uczcili mieszkańcy naszego miasta podczas uroczystości przy kieleckim pomniku upamiętniającym artylerzystów. W obchodach wzięła udział córka ostatniego adiutanta dowódcy pułku por. Tadeusza Rojka.

Dokładnie 12 czerwca 1919 roku 1. Pułk Artylerii Polowej Legionów zostaje przemianowany na 2. Pułk Artylerii Polowej Legionów. Jego historia sięga jednak już 11 listopada 1918 roku, kiedy to kapitan Jan Maciej Bold z ochotnikami opanował Cytadelę w Warszawie. Pułk wziął aktywny udział w kampanii wrześniowej. Przestał istnieć 29 września  1939 roku.

W miejscu, gdzie stacjonował przez wszystkie lata międzywojennej Polski odbyły się dziś uroczystości upamiętniające jego powstanie. Uczestniczyła w nich Danuta Żbikowska, córka ostatniego adiutanta dowódcy 2. Pułku Legionów, por. Tadeusza Rojka oraz prezes i założycielka Stowarzyszenia Rodzin i Sympatyków 2. Pułku Artylerii Lekkiej Legionów, która przez lata walczyła o pamięć o artylerzystach. – Jestem bardzo wzruszona, bo widzę, że moje założenia się sprawdziły. Wydobyliśmy z niepamięci historię pułku. Warto przypomnieć, że są oni honorowymi obywatelami Kielc. Świadczy to o ich zasługach. Miasto im wiele zawdzięcza, bo przyczynili się m.in. do budowy dzisiejszego WDK-u. Opiekowali się szkołami, pomagali potrzebującym i mieli osiągnięcia w sporcie – mówi Danuta Żbikowska.

Przy pomniku upamiętniającym artylerzystów złożono kwiaty i znicze, a grupa rekonstrukcyjna zaprezentowała działania przedwojennego pułku. Zagrano również specjalny, artyleryjski sygnał.

Na obchodach obecna była Agata Wojtyszek, wojewoda świętokrzyski. – Cieszymy się, że takie urodziny dziś obchodzimy i warto podkreślić rolę pani Danuty Żbikowskiej w upamiętnianiu tego pułku, którą uhonorowałam specjalnym medalem na stulecie odzyskania przez Polskę niepodległości – tłumaczy wojewoda.

Podczas uroczystości nie zabrakło wojska. Licznie zjawili się świętokrzyscy terytorialsi. – To ogromna, wieloletnia tradycja kultywowana przez jednostki i instytucje wojskowe funkcjonujące w Kielcach i w województwie świętokrzyskim. To nauka historii dla wszystkich tych, którzy tamtych czasów nie pamiętają. Wpisujemy się w tę tradycję – wyjaśnia pułkownik Artur Barański, dowódca 10. Świętokrzyskiej Brygady Obrony Terytorialnej.

Przy dawnych koszarach przy ulicy Kusocińskiego obecni byli także m.in. senator Krzysztof Słoń, wicestarosta kielecki Tomasz Pleban i wiceprezydent Kielc Marcin Różycki.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO