Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

MIASTO

Pierwsze Damy odwiedziły "Kostkę"

piątek, 22 marca 2019 22:51 / Autor: Magdalena Nowak
Pierwsze Damy odwiedziły "Kostkę"
Pierwsze Damy odwiedziły "Kostkę"
Magdalena Nowak
Magdalena Nowak

Pierwsze Damy Polski i Węgier: Agata Kornhauser-Duda oraz Anita Herczegh odwiedziły uczestników turnieju szachowego zorganizowanego w ramach obchodów Dni Przyjaźni Polsko-Węgierskiej. Wydarzenie odbyło się w Zespole Szkół Katolickich Diecezji Kieleckiej.

Po uroczystym powitaniu w progach szkoły, uroczystości przeniosły  się do szkolnej kaplicy, gdzie ksiądz Jacek Kopeć, dyrektor placówki przybliżył jej historię oraz osiągnięcia uczniów. – Nasza szkoła prowadzi wymiany pomiędzy placówkami z innych państw, w tym m.in. ze szkołą z Debreczyna na Węgrzech i właśnie o tych doświadczeniach opowiadał ksiądz dyrektor podczas prezentacji –mówi Anna Pierzak, wicedyrektor Zespołu Szkół Katolickich w Kielcach. –W 2016 roku gościliśmy panią konsul Węgier, która zapytała czy bylibyśmy zainteresowani wymianą. Oczywiście się zgodziliśmy i po kilku miesiącach nasi uczniowie odwiedzili ten kraj – uzupełnia wicedyrektor.

– Panie prezydentowe gratulowały nam osiągnięć, w swoich przemówieniach podkreślały wartość edukacji. Pierwsza Dama Polski zwróciła uwagę na to, że wymiany, wzmacniają językowo uczniów. Po przemówieniach przeszliśmy do sali językowej, w której czekali uczniowie, którzy brali udział w wymianach. To był moment w którym młodzież mogła porozmawiać osobiście z Pierwszymi Damami. Było to dla wszystkich ogromne przeżycie,  uczniowie stanęli na wysokości zadania, a panie prezydentowe na każdym kroku okazywały życzliwość i uśmiech – podkreśla Anna Pierzak.

Kolejnym punktem spotkania był turniej szachowy, który odbywał się na hali sportowej szkoły. W wydarzeniu wzięło udział blisko 200 osób. – Prezydentowe podchodziły do uczestników turnieju, rozmawiały z nimi, podkreślały , że szachy rozwijają logiczne myślenie i przynoszą wiele korzyści. Pani Agata Kornhauser-Duda opowiedziała nam również, że sama w dzieciństwie lubiła grać w szachy ze swoim dziadkiem –relacjonuje wicedyrektor.

Turniej swoim patronatem objęli: Agata Wojtyszek, wojewoda świętokrzyski, Andrzej Bętkowski, marszałek województwa świętokrzyskiego oraz Bogdan Wenta, prezydent Kielc. Dyrektorem wydarzenia był Leszek Jarosz, prezes Victoria Komplexbud Kielce.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO