Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

MIASTO

Profilaktyka z NFZ. Kolejna akcja za nami

środa, 01 lutego 2023 13:09 / Autor: Radio eM
Profilaktyka z NFZ. Kolejna akcja za nami
Profilaktyka z NFZ. Kolejna akcja za nami
Radio eM
Radio eM

Mieszkańcy województwa świętokrzyskiego po raz kolejny mogli skorzystać z akcji profilaktycznej, zorganizowanej przez Narodowy Fundusz Zdrowia.  Tym razem głównym tematem spotkania były choroby nowotworowe.

Przed nami Światowy Dzień Walki z Rakiem. To właśnie z tej okazji świętokrzyski oddział NFZ zorganizował akcję profilaktyczną.

– Choroby onkologiczne to zmora ludzkości. Dlatego ciągle przypominamy o tym, jak ważne są badania profilaktyczne. Każdy powinien być świadomy, że tylko regularne badania pozwolą na wczesne wykrycie niepokojących zmian, a co za tym idzie, dadzą nam szansę na całkowite wyleczenie. Stąd nasze spotkania i akcje profilaktyczne – mówi Beata Szczepanek, rzecznik NFZ.

W środę, 1 lutego, w Sali Obsługi Klientów przy al. IX  Wieków Kielc 2a w Kielcach wszyscy chętni mogli między innymi skontrolować swój wzrost, wagę, analizę składu ciała, czyli poziom tkanki tłuszczowej i mięśniowej, zawartość wody w organizmie oraz ciśnienie. 

- Po wykonaniu pomiarów każdy mógł skonsultować swoje wyniki  z dietetykiem i porozmawiać z naszym specjalistą do spraw profilaktyki. Mamy nadzieję, że ta rozmowa przyniesie owoce i więcej osób zacznie regularnie się badać – uzupełnia Szczepanek.

W spotkaniu wzięły udział także Świętokrzyskie „Amazonki”, które  uczyły chętnych samobadania piersi. – Zwracałyśmy uwagę także na to, jak ważne są takie badania jak USG piersi czy mammografia. Ważne jest również, by o badaniach pamiętali mężczyźni. Wielu zapomina, że nowotwór piersi dotyka także panów – mówi Lucyna Wysocka z zarządu Świętokrzyskiego Klubu „Amazonek”.

Statystycznie każdego dnia blisko 50 Polek słyszy diagnozę: rak piersi, 15 kobiet codziennie umiera. W województwie świętokrzyskim co roku ta choroba dotyka ponad 600 nowych pacjentek, około 200 umiera. Szacuje się, że 1 procent wszystkich zachorowań na raka piersi dotyczy mężczyzn.

 Igor Stępień, Piotr Okła

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO