Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

MIASTO

Repatrianci z Kazachstanu otrzymali polskie obywatelstwa

wtorek, 15 listopada 2022 17:03 / Autor: Łukasz Czerwiak
Repatrianci z Kazachstanu otrzymali polskie obywatelstwa
Repatrianci z Kazachstanu otrzymali polskie obywatelstwa
Łukasz Czerwiak
Łukasz Czerwiak

Wojewoda Zbigniew Koniusz wręczył polskim repatriantom potwierdzenie nadania obywatelstwa. Czteroosobowa rodzina znalazła nowy dom w kieleckim Białogonie.

Pierwszy taki powrót do ojczyny przodków miał w Kielcach miejsce w 2017 roku. Do stolicy województwa świętokrzyskie została wtedy zaproszona dwuosobowa rodzina. Miasto wyremontowało i wyposażyło lokal mieszkalny, w którym najpierw osiedliła się samotna emerytka. Rok później w Kielcach zamieszkała matka i córka. W roku 2020 panie zakupiły na własność mieszkanie, w remoncie którego pomogła gmina. Rok później dołączyła do nich reszta rodziny. Od 15 listopada 2022 oficjalnie w naszym mieście zamieszkała kolejna.

– Ta decyzja to zwieńczenie starań, które trwały cztery lata. Jednak ciągnęlo się to zdecydowanie dłużej, ponieważ od deportacji minęło prawie sto lat. Cieszymy się, że kolejne rodziny wracają do Polski. Organizujemy to wszystko w sposób odpowiedzialny. Najpierw infrastrukturę, a potem zapraszamy rodziny do powrotu – tłumaczy Zbigniew Koniusz.

Blisko wiek temu, państwo Sokołowscy żyli w okolicach Kamieńca Podolskiego. W wyniku represji zostali wywiezieni do Kazachstanu. Przed dwoma laty Olim, potomek zesłańców, został przyjęty do szkoły w Warszawie. Młodzieniec jest obecnie uczniem Liceum im. S. Staszica we Włoszczowie. 

– Dobrze nam się tu mieszka. Dla dziadków ta przeprowadzka to ogromny plus, a szczególnie dla babci, która jeździ na wózku. W Kazachstanie mieszkaliśmy na drugim piętrze, dlatego cały czas musiała siedzieć w mieszkaniu. Babcia może swobodnie wyjechać na podwórko, przebywać na świeżym powietrzu, dlatego czuje się zdecydowanie lepiej. Cieszę się, że jesteśmy razem i powoli poznajemy okolice – mówi chłopak.

Po dwóch latach jego bliscy nie są już cztery tysiące kilometrów od niego, gdyż w Kazachstanie rodzina mieszkała Kokoczerawie. Dziadek, babcia oraz mama Olima przyjechali do Kielc miesiąc temu. Dzięki dotacji z budżetu państwa w kwocie ponad 216 tysięcy złotych udało się wyremontować lokal, w którym zamieszkali.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO