Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM

MIASTO

[VIDEO] Ścieżka w Dolinie Silnicy jest w fatalnym stanie

środa, 04 marca 2020 14:58 / Autor: Beata Kwieczko
Beata Kwieczko

Mieszkańcy Kielc interweniują w sprawie Doliny Silnicy. - Ścieżka, która znajduje się z jednej strony rzeki jest w bardzo złym stanie. Czy doczeka się remontu? - pytają.

Chodzi o teren znajdujący się na lewym brzegu rzeki, na odcinku od ulicy Jesionowej do Wiosennej. Wiedzie tamtędy ścieżka, która powstała wiele lat temu. Po deszczu tworzą się tam ogromne kałuże, które rozlewają się i przez długi czas zalega błoto. Z drugiej strony Silnicy na tym odcinku jest ścieżka rowerowa, dlatego większość mieszkańców spaceruje po błocie. - Czy miasto planuje coś z tym zrobić? - pyta słuchacz radia eM.

Rzecznik prasowy prezydenta Kielc Tomasz Porębski informuje, że rewitalizacja tego terenu jest w planach. - Dla północnego fragmentu parku Dolina Silnicy, położonego na lewym brzegu rzeki, wyłoniona została w konkursie architektonicznym koncepcja zagospodarowania. Zakłada ona rozregulowanie lewego brzegu i połączenie rzeki z obszarem źródliskowym. W założeniach ścieżka, w niektórych jej fragmentach, będzie nieznacznie wyniesiona ponad teren w formie pomostu, co wyeliminuje problemy z zalewaniem i degradacją chodnika w miejscach najbardziej podmokłych - tłumaczy Tomasz Porębski.

Dodatkowo ścieżka ma być rozbudowana o niskie pomosty widokowe poprowadzone nad obszarem podmokłym. - Sposób zagospodarowania będzie sprzyjać retencji. W miarę posiadanych środków zostanie opracowana dokumentacja techniczna, a następnie zrealizowane zagospodarowanie. Szacowany przez autora koncepcji koszt opracowania dokumentacji to 300 tysięcy złotych.  Proces projektowy potrwa od około półtora roku do dwóch lat.  Do momentu opracowania programu funkcjonalno-użytkowego, nie możemy ocenić wysokości inwestycji - dodaje rzecznik.

Na razie nie wiadomo, kiedy mogłyby rozpocząć się tu prace.

Poniżej wizualizacje udostępnione przez Urząd Miasta:

Plansza 3

Plansza 4

Plansza 5

Plansza 6

Nowy numer!
41/2020 41/2020
TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO