Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

MIASTO

Szybsze pociągi do Warszawy już za rok

poniedziałek, 18 lipca 2022 10:11 / Autor: Wojciech Dudkowski
Szybsze pociągi do Warszawy już za rok
Szybsze pociągi do Warszawy już za rok
Wojciech Dudkowski
Wojciech Dudkowski

Za rok podróż z Kielc do Warszawy może skrócić się do około dwóch godzin i pięciu minut. Trwają prace na linii kolejowej nr 8, dzięki którym na odcinku między Radomiem a stolicą maksymalna prędkość składów będzie podniesiona do 160 km/h.

Jak pisze w odpowiedzi na interpelację posła Andrzeja Kosztowniaka sekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury Andrzej Bittel, „uzyskanie prędkości rozkładowej 160 km/h dla pociągów pasażerskich na linii kolejowej nr 8 na odcinku Warszawa Okęcie – Radom będzie możliwe po uzyskaniu wszystkich zezwoleń na dopuszczenie podsystemów strukturalnych do eksploatacji, w tym zezwolenia dla podsystemu „Energia” w zakresie układu zasilania dla linii kolejowej nr 8. Obecnie planowane jest to w II kwartale 2023 r.”.

Wiceminister podaje także orientacyjny czas przejazdu pomiędzy Radomiem a Warszawą: „po wprowadzeniu docelowej prędkości 160 km/h czas przejazdu na odcinku Warszawa Zachodnia – Radom wyniesie co najmniej 55 min. dla pociągu kwalifikowanego bez postojów, a dla pociągu międzywojewódzkiego 60 min., z postojami na stacjach Warszawa Służewiec, Piaseczno, Warka, Radom Wschodni. Natomiast dla relacji Warszawa Centralna – Radom i Warszawa Śródmieście – Radom należy doliczyć około 6 min.”

Doliczając czas przejazdu pociągu pospiesznego między Kielcami a Radomiem, który wynosi obecnie 1 godzinę i 4 minuty, daje to czas przejazdu z Kielc do Warszawy około 2 godzin i 5 minut. Najszybszy w obecnym rozkładzie jazdy pociąg przejeżdża ten odcinek w 2 godziny i 32 minuty. Oznacza to przyspieszenie o prawie pół godziny.

Z uwagi na trwające prace remontowe na warszawskim węźle kolejowym, od marca do grudnia 2023 roku zmieni się stacja zatrzymania pociągów, jadących z Kielc przez Radom do Warszawy. Będzie to dworzec Warszawa Gdańska, połączony ze stacją metra. Przejazd do centrum stolicy zajmuje 6 minut.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO