Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

MIASTO

Uczcili ofiary sowieckiej agresji na Polskę

piątek, 16 września 2022 14:40 / Autor: Wojciech Dudkowski
Uczcili ofiary sowieckiej agresji na Polskę
Uczcili ofiary sowieckiej agresji na Polskę
Wojciech Dudkowski
Wojciech Dudkowski

Mijają 83 lata od sowieckiej agresji na Polskę. Z tej okazji przedstawiciele władz i organizacji spotkali się na kieleckich cmentarzach, aby uczcić pamięć poległych w wyniku wojny, zsyłki na Syberię i Zbrodni Katyńskiej.

Uroczystości przed Pomnikiem Sybiraków na Cmentarzu Starym  w Kielcach rozpoczęło odśpiewanie hymnu Rzeczypospolitej Polskiej. Po nim głos zabrali zaproszeni na uroczystość goście.

- Kiedy my, deportowani, po trudnych latach zsyłki, wracaliśmy do Ojczyzny, na wschód transportowano rozbrojonych żołnierzy Armii Krajowej. Ilu dokładnie Polaków w wyniku różnych form represji zginęło – nie dowiemy się nigdy. Byli to patrioci, którzy oddali życie za ojczyznę. Dzięki nim możemy żyć w wolnym kraju – podkreślił Stanisław Wierzbicki, prezes Wojewódzkiego Oddziału Związku Sybiraków w Kielcach.

Wiele przemówień nawiązywało do trwającej za naszą wschodnią granicą wojny.

- W przekazach telewizyjnych widzimy okrucieństwo Rosji wobec narodu ukraińskiego, odmawiają im istnienia. Nam robili to samo – mordowali, wywozili na Syberię, katowali, niszczyli – przypomniał senator Krzysztof Słoń.

W uroczystości uczestniczyły poczty sztandarowe z kieleckich szkół. O tym, jak ważne jest przekazywanie pamięci historycznej przyszłym pokoleniom mówił wojewoda świętokrzyski Zbigniew Koniusz.

– To młodzi muszą upomnieć się o naszą suwerenność. Tego typu spotkania są ważne, bo oddajemy czesć tym, którzy polegli i tym, którzy przeżyli, ale przede wszystkim kierujemy nasze słowa do tych, którzy idą po nas, aby w sercu mieli poczucie odpowiedzialności za Polskę – zaznaczył.

Prezydent Kielc Bogdan Wenta podkreślił, że agresję Rosji trzeba zatrzymać

- Mamy nadzieję, że te silne partnerstwa, w oparciu o zbrojenia, wojsko i mężnych ludzi powiedzą „Dość!”. Trzeba kultywować tę pamięć, aby była przestrogą – powiedział.

List do uczestników uroczystości skierował także poseł Piotr Wawrzyk.

"Tragedia ta dotknęła osobiście moją rodzinę. Słuchając opowieści dziadków, pobierałem lekcję historii i dowiadywałem się o tragicznych losach tysięcy rodzin" - napisał wiceminister.

Modlitwę w intencji pomordowanych odmówił ksiądz Tomasz Gocel. Następnie uroczystości przeniosły się pod Pomnik Katyński na Cmentarzu Partyzanckim. Tam o losach swojej rodziny opowiedziała Anna Łakomiec, prezes kieleckiej Rodziny Katyńskiej

- Moja ciotka była w Kazachstanie a rodzina od strony taty na Syberii. Chodzę do szkół, pokazuję zdjęcia i zeszyty, które pisałam z ciotką. Młodzież jest bardzo zainteresowana. W sercu mam boleść, że oni pojechali, bo byli Polakami – relacjonowała.

Kolejnym punktem obchodów będzie uroczysta Msza Święta w intencji zamordowanych na wschodzie. Odbędzie się o 17:30 w Kościele Garnizonowym.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO