Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

MIASTO

Uczciliśmy rocznicę utworzenia Armii Krajowej

środa, 14 lutego 2024 13:50 / Autor: Michał Łosiak
Uczciliśmy rocznicę utworzenia Armii Krajowej
Uczciliśmy rocznicę utworzenia Armii Krajowej
Michał Łosiak
Michał Łosiak

Mijają 82 lata od kiedy Związek Walki Zbrojnej został przemianowany na Armię Krajową. Rocznicowe uroczystości odbyły się m.in. w Kielcach.

Przypomnijmy, że 14 lutego 1942 roku rozkazem Naczelnego Wodza Polskich Sił Zbrojnych gen. Władysława Sikorskiego Armia Krajowa przejęła zadania ZWZ.

– Pojęcie Armii Krajowej możemy rozpatrywać na dwóch płaszczyznach. Z jednej strony była to formacja wojskowa. Z drugiej strony, łączę tę rocznicę z walentynkami. Było takie hasło „Armia Krajowa z miłości do Polski”. To oddaje ducha tej organizacji. Była to formacja ochotnicza, do której wstępowali ludzie o różnych poglądach. Cel był jeden – wolna i niepodległa ojczyzna. To ich łączyło. O fenomenie AK świadczy liczba jej członków, ale również bogactwo działań jakie podejmowali – od tych bojowych, po edukacyjne – tłumaczył dr Robert Piwko, naczelnik Delegatury IPN w Kielcach.

Na uroczystościach w Kielcach zgromadzili się przedstawiciele władz samorządowych i państwowych, przedstawiciele organizacji, wojska i szkół. Był też obecny Bogdan Eubich, kombatant Szarych Szeregów i Armii Krajowej. 

– Walczyliśmy z okupantem, jak mogliśmy najlepiej. Cieszę się, że możemy dziś świętować i że żołnierze są darzeni tak wielkim szacunkiem – zaznaczył.

Pamięć o bohaterach Armii Krajowej pielęgnuje Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej. Jak mówi Alina Szwach, prezes kieleckiego okręgu, organizacja podejmuje wiele działań.

– Cała moja rodzina jest AK-owska, więc całym sercem kultywujemy tradycję niepodległościową. Dbamy o kombatantów, rodziny i wdowy. Przed świętami zrobiliśmy specjalne paczki, cały czas do nich jeździmy. To szczególnie ważne, ponieważ Armia Krajowa zapisała się w historii naszego regionu w wyjątkowy sposób. Chylimy czoła przed miejscami pamięci. Staramy się również odnajdywać groby tych, których miejsce spoczynku jest nieznane – podkreślała.

Kielecki IPN organizuje również wydarzenia towarzyszące rocznicy. Od dziś (14 lutego) do 29 lutego na Skwerze Stefana Żeromskiego możemy oglądać wystawę „Stefan Rowecki – Grot”. O godzinie 17 w Centrum Edukacyjnym IPN „Przystanek Historia” odbędzie się zaś projekcja filmu „Armia Krajowa – armia inna niż wszystkie”. Podczas najbliższych trzech dni IPN prowadzi także konkurs internetowy o AK.

Tag: kielce AK ZWZ
Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO