Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

MIASTO

Uczniowie słuchali "Bajkowej Krainy"

czwartek, 21 marca 2019 15:04 / Autor: Beata Kwieczko
Uczniowie słuchali "Bajkowej Krainy"
Uczniowie słuchali "Bajkowej Krainy"
Beata Kwieczko
Beata Kwieczko

Uczniowie i nauczyciele kieleckich szkół i przedszkoli włączyli się w akcję "Gratis 21" zorganizowaną z okazji Światowego Dnia Zespołu Downa. Wysłuchali słuchowiska "Bajkowa Kraina", a następnie rozmawiali o szacunku do innych ludzi. Na znak solidarności z osobami chorymi na zespół Downa założyli kolorowe skarpetki nie do pary.

Słuchowisko „Bajkowa Kraina” to opowieść o Wiercipiętku i jego bracie Niesnasku, który urodził się z zespołem Downa. Piękna, wzruszająca i przejmująca opowieść pokazuje miłość między braćmi, ale również wiarę, że pomimo choroby można spełniać marzenia. Jej autorką jest Aleksandra Gładyś-Jakubczyk, prezes Fundacji Kochaj Mnie po Prostu, a także mama 7,5-letniego Maćka i 4,5-letniego Olusia, który choruje na zespół Downa. To jej własna historia zainspirowała ją do tego, żeby przygotować słuchowisko i zorganizować akcję „Gratis 21”.

Słuchowisko zostało wyemitowane po raz pierwszy na antenie naszego radia o godzinie 11.11. Opowieści słuchali uczniowie w wielu kieleckich szkołach i przedszkolach, m.in. w Szkole Podstawowej numer 2,4, 8, 20 i 31 oraz w Dwujęzycznym Przedszkolu Artystycznym ABC i Integracyjnym Przedszkolu My Future.

- Bajka nauczyła mnie, że nawet, jak ktoś jest inny, to nie znaczy, że jest gorszy. Jak się urodził Niesnasek, to miał chorobę "gratis". Mimo że nie umiał mówić i nauczył się późno chodzić, to razem z bratem żyli w pokoju, miłości i radości. Powinniśmy kochać innych, nawet jeśli "gratis" może być zły - powiedziała Agnieszka Sadowska z klasy II b w Szkole Podstawowej nr 8 w Kielcach.

- Historia, którą usłyszałem nauczyła mnie, żeby tolerować osoby, które się różnią od normalnych. Taka osoba była u nas w klasie, nie była zbyt tolerowana, ale starałem się być dla niej miły. Myślę, że takie akcje są potrzebne, ponieważ mogą uświadomić młodym ludziom, że osoby chore też mogą mieć coś do powiedzenia - dodał Filip Kabała z klasy VIII b.

Wicedyrektor szkoły, Teresa Staromłyńska, potwierdza, że takie akcje są potrzebne. - Żyjemy w środowisku, w którym potrzebna jest pełna integracja i dzięki temu, że są takie słuchowiska i że dzieci razem je przeżywają, tworzymy takie bardziej przyjazne środowisko dla dzieci, które mają pewne niepełnosprawności i ograniczenia. W naszej szkole kształtujemy u dzieci poczucie tolerancji, współpracy, odpowiedzialności za siebie i dawanie dobrego przykładu innym.

W postaci z "Bajkowej Krainy" wcielili się aktorzy Teatru im. Stefana Żeromskiego w Kielcach. Muzykę skomponował Łukasz Mazur, a piosenki zaśpiewała Żaneta Łabudzka. Słuchowisko zostanie wyemitowane ponownie na antenie radia eM o godzinie 19.19.

Organizatorami akcji "Gratis 21" są Radio eM Kielce oraz Fundacja Kochaj Mnie po Prostu.

Poniżej galerie zdjęć z poszczególnych szkół i przedszkoli, które włączyły się w naszą akcję:

SZKOŁA PODSTAWOWA NUMER 4

SZKOŁA PODSTAWOWA NUMER 8

SZKOŁA PODSTAWOWA NUMER 20

ABC DWUJĘZYCZNE PRZEDSZKOLE

PRZEDSZKOLE MINI COLLEGE

KATOLICKA SZKOŁA PODSTAWOWA

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO