Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

MIASTO

W starostwie debatowali o zaburzeniach

wtorek, 11 października 2022 16:46 / Autor: Łukasz Czerwiak
W starostwie debatowali o zaburzeniach
W starostwie debatowali o zaburzeniach
Łukasz Czerwiak
Łukasz Czerwiak

We wtorek, 11 października, w Starostwie Powiatowym w Kielcach odbyła się konferencja „Zaburzenie psychiczne jako pole działania pracy socjalnej, pedagogicznej oraz wychowawczej". Wydarzenie spotkało się z zainteresowaniem pedagogów.

Celem spotkania było rozpowszechnienie form wspierania uczniów.

– Chcemy zwrócić uwagę pedagogom, aby współpracowali z młodzieżą w szkole. Często jest tak, że rodzic nie zauważa problemów, z którymi borykają się dzieci i ważne jest to, aby ktoś to wychwycił. Im wcześniej tym lepiej. Potrzebne jest, aby nauczyciele reagowali i pomagali swoim podopiecznym – zauważa Stefan Bąk, członek zarządu powiatu kieleckiego.

Wydarzenie składało się z pięciu wystąpień. Prelegenci mówili między innymi o: trudnych zachowaniach uczniów sygnalizujących problemy, hejcie w internecie oraz jego wpływie na młodzież czy też o radzeniu sobie ze stresem.

– Pedagodzy powinni być czujni i nie powinni lekceważyć żadnych symptomów. Diagnoza nie powinna być szybka, ani żółtka, a poszerzona o kontakt ze środowiskiem rodzinnym oraz rówieśniczym – wyjaśnia psycholog dr Justyna Kaczmarczyk.

– Nauczyciele mają siłę i moc sprawczą w pomaganiu młodym ludziom. Dlatego chcę im zwrócić uwagę czym jest zwykle wyrażanie swoich poglądów, a czym jest hejt oraz jak rozpoznawać, że ktoś jest jego ofiarą. Takie przykre wydarzenia najczęściej skutkują zmianami w zachowaniu młodzieży. Jeżeli ktoś widzi, że taka osoba funkcjonowała „normalnie”, nie była ani wycofana, ani agresywna, a z dnia na dzień to się nagle pojawia, to są pierwsze sygnały – tłumaczy Łukasz Niewczas, zastępca dyrektora w Świętokrzyskim Centrum Profilaktyki i Edukacji w Kielcach.

W kieleckim starostwie w ramach „Forum zdrowia psychicznego dla młodzieży - czynniki wspierające i zapobiegające kryzysom” odbyły się już dwie konferencje z młodzieżą oraz seniorami. Rozmowa z pedagogami była ostatnim spotkaniem w ramach tego cyklu.

– Myślę, że świadomość w społeczeństwie na temat ludzkiej psychiki zwiększa się między innymi dzięki takim wydarzeniom, jak to dzisiejsze oraz kampaniom społecznym. Aczkolwiek nasze pragnienia, globalizacji oraz tempo życia pokazuje, że potrzeby są nadal duże i warto angażować się w takie akcje – dodaje dr Justyna Kaczmarczyk.

Jesteśmy bardziej świadomi, ale gdzie szukać pomocy?

– Uczniowie mogą oczywiście szukać pomocy w szkole u pedagogów czy też psychologów. W sieci pomocna jest strona stworzona przez Świętokrzyskie Centrum Profilaktyki i Edukacji we współpracy ze studentami psychologii Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach. Oprócz artykułów, które przekazują ważne treści, znajdują się tam również numery telefonów, pod które dzwoniąc możemy uzyskać pomoc – uzupełnia Łukasz Niewczas.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO