Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM

MIASTO

Ważne uroczystości przy Planty 7/9

niedziela, 15 stycznia 2017 17:23 / Autor: Piotr Wójcik
Piotr Wójcik

Odsłonięcie popiersia Jana Karskiego, uroczyste otwarcie Pokoju Błogosławieństw i wernisaż wystawy „Abraham i Franciszek”. Dla Stowarzyszenia im. Jana Karskiego niedziela upłynęła pod znakiem ważnych wydarzeń.

Niedzielne spotkanie przy Planty 7/9 rozpoczęło się od odsłonięcia popiersia Jana Karskiego. Instytut Kultury Spotkania i Dialogu dostał je od autora, pochodzącego ze Stąporkowa profesora Karola Badyny z Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Spod dłuta tego samego rzeźbiarza wyszła też Ławeczka Jana Karskiego, która stoi ulicy Sienkiewicza w Kielcach. – To popiersie jest szczególne, a to za sprawą bardzo ważnych elementów, jakimi są dłonie i inskrypcja przypominająca, że Zagłada była drugim grzechem pierworodnym. Dłonie symbolizują natomiast osobisty grzech Karskiego, który po osadzeniu w katowni gestapowskiej próbował popełnić samobójstwo  podcinając sobie żyły. To wyraz bezradności, ale z drugiej strony też siły i hartu ducha – powiedział prezes stowarzyszenia, Bogdan Białek, podczas odsłonięcia rzeźby, w którym towarzyszył mu prezydent Kielc Wojciech Lubawski.

Najważniejszym elementem niedzielnego spotkania przy Planty było otwarcie Pokoju Błogosławieństw, w którym zawisły błogosławieństwa zawarte w Piśmie Świętym, żydowskich modlitwach, a także te, które zostały wygłoszone między innymi przez Papieża Franciszka, księdza biskupa Jana Piotrowskiego, czy rabina Abrahama Skórkę. – Idea powstania tego miejsca zrodziła się w momencie, gdy otworzyliśmy stałą wystawę dedykowaną Pogromowi Kieleckiemu. Zdecydowana większość ludzi, która przychodzi ją obejrzeć jest w głębokiej zadumie, są wstrząśnięci. Odwiedzającym potrzebne jest odpowiednie przeżycie momentu pomiędzy odwiedzeniem poruszającej ekspozycji, a wyjściem w zgiełk ulicy. To miejsce, w którym jest czas na refleksję, modlitwę czy medytację – wyjaśnił Bogdan Białek. W Pokoju Błogosławieństw znajduje się też imitacja Ściany Płaczu i karteczki, na których każdy może spisać swoje błogosławieństwo i wetknąć w mur. Jak mówi prezes Stowarzyszenia im. Jana Karskiego, kartki z błogosławieństwami będą wysyłane do Jerozolimy i trafią do prawdziwej Ściany Płaczu.

Spotkanie było również okazją do otwarcia wystawy „Abraham i Franciszek. Z dziejów pewnej przyjaźni”, która jest złożona z wypowiedzi rabina Abrahama Skórki i Papieża Franciszka na temat wzajemnych relacji chrześcijaństwa i judaizmu. – Podtytuł wystawy ma dwojakie znaczenie. Z jednej strony wskazuje na przyjaźń papieża i rabina, ale z drugiej oznacza też dzieje trudnej przyjaźni chrześcijańsko-żydowskiej – wyjaśnił Białek.

Wydarzeniu towarzyszył minirecital znanego pianisty Konstantego Wileńskiego.

Nowy numer!
41/2020 41/2020
TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO